|
Príbehy a články | |
Jak jsi mohl?
Když jsem byla štěňátko, zabavila jsem tě svou hravostí a rozesmávala jsem tě. Nazýval jsi mě svým děťátkem a přes mnohé rozkousané boty a jiné pohromy jsem se stala tvým nejlepším přítelem. Vždy, když jsem byla zlobivá, pokýval jsi nade mnou prstem a zeptal jsi se: „Jak si mohla?!“ – ale nakonec jsi mi vždy odpustil, povalil mě na záda a poškrábal na bříšku.
Moje výchova k čistotnosti trvala trochu déle, než jsi předpokládal, protože jsi byl hrozně zaneprázdněný, ale spolu jsme to zvládli. Pamatuji si ty noci, když jsem byla přitulená v posteli k tobě, naslouchajíc tvým tajemstvím a snům a věřila jsem, že život prostě nemůže být lepší. Chodili jsme na dlouhé procházky, běhali jsme v parku, jezdili v autě, zastavili se na zmrzlinu (mě jsi dal jen kornoutek, protože prý zmrzlina není dobrá pro psy) a dřímala jsem na slunci, když jsem čekala na tvůj příchod domů na konci dne. Postupně jsi začal trávit víc času v práci a na svojí kariéře a víc času jsi věnoval hledání lidského partnera. Čekávala jsem na tebe trpělivě, utěšovala tě, když jsi měl zlomené srdce a byl jsi zklamaný, nikdy jsem ti nevyčítala špatné rozhodnutí, vždy jsem nadšeně vítala tvůj příchod domů a těšila jsem se s tebou, když jsi se zamiloval.
Ona, teď tvoje žena, není „pejskař“ – ale i tak jsem ji přivítala v našem domě, snažila jsem jí projevit svou náklonnost a poslouchala jsem ji.
Byla jsem šťastná, protože ty jsi byl šťastný. Potom přišly děti a já jsem byla vzrušená spolu s tebou. Fascinovala mě jejich růžovost, jejich vůně a též jsem se chtěla o ně starat. Ale ty a ona jste se obávali, že bych jim mohla ublížit a já jsem trávila většinu času zavřená v jiném pokoji nebo v kleci. Ach, jak jsem je chtěla milovat, ale stala jsem se „zajatcem lásky“. Když vyrostly, stala jsem se jejich kamarádkou. Věšely se na mou srst a tahaly se za ní nahoru na své vratké nožičky, strkaly mi prstíky do očí, zkoumaly moje uši a dávaly mi pusinky na nos. Milovala jsem to všechno okolo nich, jejich dotyk – přestože tvůj dotyk byl teď takový ojedinělý – a kdyby bylo třeba, bránila bych je vlastním životem. Vkrádala jsem se do jejich postelí a poslouchala jejich trápení a tajné sny a spolu jsme čekali na zvuk tvého auta na příjezdové cestě. Bývaly časy, že když se tě zeptali, jestli máš psa, ty jsi vytáhl z peněženky mojí fotku a vyprávěl jsi jim o mě příběhy. V posledních letech už jen povíš „ano“ a změníš téma.
Už nejsem „tvůj pes“, ale „jen pes“ a rozčilují tě všechny výdaje na mě. Teď máš velkou pracovní příležitost v jiném městě a ty a oni se budete stěhovat do bytu, kde není dovolené mít zvířata. Udělal jsi správné rozhodnutí pro svojí rodinu, ale byly časy, kdy já jsem byla tvá jediná rodina. Byla jsem vzrušená z cesty autem, když jsme přijeli k zvířecímu útulku. Bylo tam cítit psy a kočky, strach a beznaděj. Vyplnil jsi papíry a pověděl: „vím, že jí najdete dobrý domov.“ Pokrčili ramenem a věnovali ti bolestný pohled. Poznali reálnost umístění psa ve středním věku, i když s „papírama“. Musel jsi vyprostit prsty tvého syna z mého obojku, když křičel „Ne, taťko! Prosím, nenechej je sebrat mého psa!“ A já jsem měla o něho starost; a jakou lekci jsi mu to právě dal o přátelství a věrnosti, o lásce a zodpovědnosti a o úctě k celému životu? Rozloučil jsi se se mnou poplácáním po hlavě, vyhnul jsi se mému pohledu a zdvořile jsi odmítl sebrat si můj obojek a vodítko.
Pospíchal jsi, protože jsi měl nějaký termín a teď mám jeden i já.
Když jsi odešel, ty dvě milé paní řekly, že jsi pravděpodobně o všem věděl několik měsíců dopředu a neudělal jsi žádný pokus najít mi nový domov. Potřásly hlavou a pověděly „Jak jen mohl?“ Věnují nám tu v útulku tolik pozornosti, kolik jim to jejich nabitý rozvrh dovolí. Krmí nás, samozřejmě, ale moje chuť k jídlu se ztratila už před mnoha dny. Nejdřív jsem vyskočila a pospíchala ke vchodu vždy, když někdo procházel okolo mého kotce, doufajíc, že si to ty, že jsi změnil názor – že to celé byl jen zlý sen… a nebo jsem doufala, že to bude aspoň někdo, kdo se o mě zajímá, někdo kdo mě zachrání. Když jsem si uvědomila, že nemůžu soupeřit o upoutání pozornosti s hravostí šťastných štěňat, neuvědomujících si svůj osud, ustoupila jsem do nejvzdálenějšího kouta a čekala jsem.
Slyšela jsem její kroky, když pro mě přišla na konci jednoho dne a kráčela jsem za ní uličkou do oddělené místnosti. Velmi tichá místnost.
Dala mě na stůl, poškrábala za uchem a pověděla mi, abych se nebála. Srdce mi bušilo v předtuše toho, co přijde, ale míchal se v tom i pocit úlevy. Zajatec lásky odešel v příběhu dní. Jak už to mám v povaze, víc jsem se strachovala o ní. Břemeno, které nosí jí hrozně tíží, a já to vím stejně, jako jsem poznala každou tvou náladu. Jemně mi oholila přední nohu a slza stekla dolu po její tváři. Oblízla jsem její ruku stejně jako jsem byla zvyklá tebe utěšovat před mnohými roky. Odborně vsunula jehlu do mé žíly. Pocítila jsem píchnutí a studenou tekutinu proudící do mého těla, ospale jsem si lehla, podívala jsem se do jejích milých očí a zamrmlala jsem „Jak jsi mohl?“ Možná protože rozuměla mé psí řeči, řekla: „Je mi to tak líto.“ Poplácala mě a honem mi vysvětlovala, že je to její práce zabezpečit, že půjdu na lepší místo, kde mě nebudou ignorovat, týrat ani zanedbávat, a kde se nebudu muset bránit – místo plné lásky a světla, tak odlišné od tohoto místa na Zemi. A s posledním zbytkem mé energie jsem se jí snažila přesvědčit zavrtěním mého ocasu, že moje „Jak jsi mohl?“ nebylo myšlené na ní. Bylo to určené tobě, můj milovaný pane, na tebe jsem myslela. Budu na tebe myslet a čekat navždy. Kéž by ti každý v tvém životě prokázal takovou věrnost jako já..........
Pokud vám článek „Jak jsi mohl“ vehnal slzy do očí tak jako mě, když jsem ho psal, je to proto, že je to příběh složený z osudů miliónů zvířat, které umírají každý rok v amerických útulcích. Vítaná je snaha všech, co by chtěli článek dál šířit pro nekomerční účely, pokud připisují poznámku s autorským právem. Prosím použijte ho na vzdělání lidí na svých stránkách, časopisech, na informačních tabulích útulků a veterinárních ošetřovnách.
Děkuji, Jim Willis.
Príbeh Birdy - alebo o tom, že byť psom ešte neznamená mať psí život
autor - Dagmar Hajdeckerová
Bol koniec novembra, keď nás pán u ktorého sme bývali naložil do auta. „Tak skoro ideme na výlet?“, čudovali sme sa. „Veď sme ešte malí a nevládzeme dlho chodiť“. Chvíľu sme sa povozili, keď zrazu auto prudko zabrzdilo. Náš pán vystúpil a veľmi škaredo nás z auta vyhádzal do priekopy pri ceste. Všetko nás bolelo a začali sme plakať. Mama nás však olízala a ľahla si k nám, aby nás ohriala.
Prešlo niekoľko hodín, keď mama vstala a povedala, že ak niečo nezje, nebude mať pre nás dosť mliečka. Chcela ísť niečo pohľadať, no všetky autá šli veľmi rýchlo a hrozne na ňu trúbili. Zrazu jedno zastalo. Mamka sa potešila, že sa náš pán po nás vrátil. No nebol to on. Bola to teta, ktorá vravela: „No čo moja malá, čo ty tu robíš?“ Mamka ju k nám zaviedla a ukázala jej svojich 5 hladných a uzimených detí. Teta nás vzala do auta a povedala, že nás vezme na miesto, kde sa o nás s láskou postarajú. Tak sme prišli na miesto, kde už bolo veľa psíkov. Vraj sa to volá útulok.
Bolo nám tam dobre. V búdke, ktorú sme mali bola mäkká slama, do ktorej sme sa zaborili a mohli spokojne spať. A dostávali sme toľko voňavého jedla, až sa nám zaguľatili brušká. Po pár dňoch mi však prestalo chutiť. Bolelo ma bruško, aj celé telo. Začala som vracať a v hnačke som mala krv. Každou minútou mi bolo stále horšie. Teta, ktorá sa o nás starala povedala, že je to zlé a že nechce, aby som zomrela. Ale ani ja som nechcela zomrieť, chcela som jej to zaštekať, no nevládala som dvihnúť hlavu. Zabalila ma do deky a uložila do prepravky. Šepla mi, že spraví všetko pre to, aby som to prežila, ale aby to dokázala musím aj ja bojovať, lebo choroba ktorú mám sa volá parvoviróza a rada zabíja šteniatka.
Opustila som mamu aj súrodencov a cestovala som k tete. Telo ma bolelo ešte viac, začala som mať kŕče, skúšala som si ľahnúť, sadnúť, no stále mi bolo zle. Teta si na mňa pripravila kopec injekcií, vravela, že aj keď to bude trochu štípať, robí to len preto, aby mi bolo lepšie. Predstavte si, že sa ani nehnevala, keď som jej ovracala a ohnačkovala celú zem. Iba zosmutnela a dezinfekčným prostriedkom všetko vyčistila. Niekoľko dní mi bolo veľmi zle, no ona mi po celý ten čas neprestávala pichať injekcie. Dokonca aj v noci, keď všetci spia, vstávala každé dve hodiny, pichla mi injekcie a poumývala zem.
Prešlo pár dní, kým som sa cítila o čosi lepšie, dokonca som si aj odpila trošku vody. A o niekoľko hodín som ochutnala aj jedlo. Teta z toho mala ohromnú radosť. Už som nevracala, aj hnačky začali ustupovať a síce som poriadne schudla, bolo mi dobre. „Ak budeš takto pekne jesť“, povedala mi raz teta, „budeš sa môcť čoskoro vrátiť k mame“. Nuž som sa s chvatom pustila do ryže a bieleho mäska.
O týždeň ma teta naozaj vzala k mame a súrodencom. Konečne! To bola zábava! Všimla som si, že keď k nám prišli cudzí ľudia, všetci psíkovia štekali: „Mňa si vezmi, mňa...“ Tak som to štekala aj ja. Najprv si vzali moju sestričku, po tom ďalšiu, no aj ja som chcela ísť na výlet. Keď prišli nový ľudia, veľmi som sa snažila pekne štekať. A vyšlo to! Ľudia si ma vzali na ruky a veľmi sa zo mňa tešili. Na rozlúčku som olízla moju tetu. Bola trošku smutná, no na tvári mala úsmev. A mne bolo rovnako. Teraz bývam u nových ľudí, je s nimi zábava, veľa sa so mnou hrajú a mojkajú. No keď večer zaspávam, myslím na moju mamku a sestričky a želám im taký pekný psí život, aký mám ja...
„Pozri ako krásne spí.“ „ Tíško Paľko, určíte sa jej niečo pekné sníva, poď, necháme ju spať. Krásne sníčky, Birda.“
Eilat
autor - Anna Nagyová, Dagmar Hajdeckerová
Ráno v útulku, ako každé iné. Behanie sem a tam. Rýchlo kŕmiť šteniatka, čistiť koterce a popritom dávať pozor, aby nezhasol oheň pod kotlom, kde sa už psíkom chystala večera. Pri útulku zastane auto a vystupuje pán, ako sa tak s ním rozprávam, pán pozerajúc nevedno kam, mi kladie otázku so zároveň ukazujúcim prstom k ceste „Neušiel Vám pes?“ Rýchlo si premeriam očami všetkých psíkov, ktoré šantia vo výbehu. „Nie, nechýba“. Nerozmýšľam ani chvíľku, už otváram bránku a letím smerom k ceste. No fenka si povedala, ja chcem ísť naspäť k svojej rodine! Ja nechcem byť tu! Hovorí sa, psa nenaháňajte, ale volajte ho a ponúknite mu niečo pod zub. Bohužiaľ, prehovárať psa pri frekventovanej ceste plnej kamiónov a šoférov, ktorí si z danej cesty robia diaľnicu sa hrať nemôžem. Tak buď to risknem a budem ju prenasledovať alebo budem čakať, či príde sama. No v jej prípade by to určite samo od seba neprišlo. Risk je zisk, pustila som sa za ňou. Vošli sme do kriakov, prechádzali sme sa po potoku, tesne za sebou. Šťastne sme sa vyhýbali ceste. Sučka sa nevládala predierať nepríjemným porastom. Pre mňa to tiež nebola žiadna slasť, ale predsa som vyššia. Nečakane zastala. Nastal okamih pravdy – buď ju rýchlo schytím za obojok a podarí sa mi to, alebo odskočí a potom som prehrala… Podarilo sa, o chvíľu sme už boli v útulku. Dostala meno, zapísala sa do evidenčnej knihy. Zo začiatku bola veľmi plachá, ubolená a hlavne zranená a podvedená vlastným majiteľom, ktorý jej mimochodom na rozlúčku nechal obojok a misku so žrádlom, ktorého sa ani nedotkla. Teraz je už na tom lepšie, je milá, rada sa pomazná a napriek svojmu veku 7-8 rokov sa rada pohrá zo psami. Nie je štekavá, k ľuďom sa správa jemne a nevtieravo a pritom veľmi túži po spoločnosti človeka. Srdiečko ju ešte zvykne pobolievať, ale verí, že ju bude mať ešte niekto rád.
Dajte jej šancu.
Je vhodná do bytu, aj k starším ľuďom. Ak sa cítite osamelý, bude pre vás určite skvelou spoločníckou, ona už vie, čo je to byť opustený...
Tento príbeh sme mali uverejnený už pred niekoľkými mesiacmi. Eilat sa však po dlhom čase pošťastilo (aspoň sme si to mysleli) a útulok opustila. Osvojila si ju rodina, ktorá hľadala veľmi kľudného a pokojného psíka, pretože so psíka ešte nemali a deti majú zo psov trochu strach. Eilat sa mi videla ako najlepšia voľba - optimálny vek, vyrovnaná, nežná povaha…
Nesmierne ma preto prekvapil telefonát nových majiteľov 2 týždne po jej osvojení. V telefóne mi opísali, ako Eilat napadá a útočí na psov. Nechcelo sa mi veriť, že by v jej mäkkej povahe nastal taký obrat. Požiadala som preto majiteľov, aby prišli na cvičák a začali sa venovať jej výcviku a zároveň budeme odstraňovať jej agresiu na iných psov. Ale na cvičáku nebolo čo odstraňovať, Sučka si spokojne klusala medzi dvadsiatkou ďalších psov a veselo kývala chvostom, okolo nej poskakovali a hladili ju deti, ani náznak agresie. Na cvičáku boli dvakrát i s deťmi. A Eilat sa šikovne učila…
Po dvoch mesiacoch som dostala šokujúci mail. Majiteľka sa ma v ňom pýtala, akým spôsobom má vrátiť psa do útulku, pretože je agresívna na deti.
Ani to nechcem komentovať… Eilat je späť v útulku, to si táto nežná a citlivá sučka nezaslúžila. Možno práve vy dokážete dať tejto sučke to, čo potrebuje, lásku.
Sindy
autor - Dagmar Hajdeckerová
K bráne útulku prichádza pani s malou sučkou na rukách. V rozhovore mi vysvetlila, že sučku našla na ich ulici pri kontajneroch, rada by si ju nechala, ale nemôže. Bola to pani tmavšej pleti, milá a príjemná a ja som sa úprimne potešila, že bola ochotná priviesť ju až k nám. Popýtala sa, ako si u nás psíkovia nažívajú, a keď som ju uistila, že u nás psov neutrácame s úľavou z útulku odišla.
Asi po pol hodine sa do útulku s plačom vrátila, cez zajakavý plač som sa dozvedela, že sučku nenašla, ale jej patrí, nešťastná ma prosila o odpustenie. Nikdy predtým, ani potom sa mi už nestalo to, že by niekto tak veľmi úprimne ľutoval svoju lož.
Sindy si zadovážila dcéra, dohodli si jasné pravidlá, mamka sa postará o kŕmenie, návštevy veterinára a ostatné finančné stránky, ale dcéra sa musí vzorne starať o jej pravidelné vychádzky. Prvotné nadšenie však rýchlo zmizlo a z prechádzok so psíkom sa stali už len prechádzky s kamarátkami. Šteniatko ostávalo doma celý deň samé. Keď sa mamka vracala večer z druhej práce domov, nachádzala šteňa v mlákach moču a výkalov. S dcérou to skúšala po dobrom aj po zlom, no nedochádzalo k žiadnej náprave. Začala mu teda hľadať nového majiteľa, no keď sa jej to istý čas nedarilo, prišla k nám.
Sindy je u nás už takmer rok. Prečo tak dlho?
Už s jej príchodom bolo jasné, že na jej správanie nie je celkom OK. Na vôdzke bola milá, prítulná, jemná, naoko- žiaden problém, ak sme ju však pustili z vôdzky začala pred nami divoko krúžiť, odbiehať, uhýbať sa, zmena správania na nepoznanie. Odchytiť ju nám dávalo riadne zabrať. Predpokladali sme, že sučka bola asi pri príchode majiteľky domov potrestaná a preto sa bála k ľuďom prichádzať. Verili sme, že správanie sučky sa pri správnej manipulácii a jemnom zaobchádzaní upraví. Prešli však týždne, mesiace a v správaní sučky nenastali absolútne žiadne zmeny.
Čo teda táto sučka potrebuje?
Majiteľa, ktorý bude akceptovať, že povahu tejto sučky už veľmi neovplyvní. Ťažko odhadovať, do akej miery je jej správanie ovplyvnené výchovou a či za týmto čudným strachom nie je aj kus genetiky. Sindy môže byť chovaná len v byte, nesmie byť z vôdzky púšťaná, pravdepodobne až do konca života. Istou výhodou je to, že je pokojnejšia, nevyžaduje veľký výbeh. Dostatok pohybu sa preto bude dať zabezpečiť príjemnými prechádzkami s flexi vôdzkou.
A čo vám môže ponúknuť Sindy?
Je to milá sučka, jemná, citlivá, mojkavá. Výborne sa hodí ako spoločníčka, môže byť chovaná aj v rodine so staršími deťmi. Je už sterilizovaná.
Pozn. - je v útulku v Košiciach - Únia vzájomnej pomoci ľudí a psov
SINDY má nový domov! - VIAC TU
„Simpsonovci“
autor - Mária (Miška) Kandráčová
Homer, Marge, Líza, Bart a Meggi. Pri vyslovení týchto mien určite niektorým napadne americký animovaný seriál Simpsonovci. Mne nie. Ihneď si predstavím päticu Kavalier King Charles Španielov, ktorí prišli do útulku v takmer rovnakom čase.
Ako prví k nám zavítal párik. Homer a Marge. Našli ich ľudia ako sa potulovali v lese blízko Košíc. Boli to asi 6-ročný predstavitelia tohto plemena. Zuby mali zničené. Nekvalitná strava. No aj napriek tomu boli oproti ostatným v relatívne dobrom stave.
O pár týždňov neskôr nám dobrý človek doniesol ďalšieho Kavaliera. Líza, približne v tom istom veku, vyzerala strašne. Oči zapálené, svrab a vypadaná srsť. Zuby takmer žiadne. Vyšetrenie u veterinára zistilo, že má nádory na mliečnych žľazách. Hmmm... Pravdepodobne slúžila svojmu pánovi ako výrobňa šteniat.
Len niekoľko dní po príchode Lízy sa v útulku ocitol ďalší párik. Bart a Meggi. Známy kolotoč sa opakoval. Rovnaká lokalita vek a podobný zdravotný stav.
Myslím si, že všetci boli od jedného majiteľa - množiteľa. Jednoducho likvidoval nepotrebných a starých psov. Obidvaja majú sivý zákal. Bartík kvôli starej zlomenine zadnej labky krýva.
Vďaka liečbe sú už Kavalieri v poriadku. Psíky sú veselé, plné života a radosti. Smejú sa chvostíkmi, ktorými švihajú stále zo strany na stranu.
Homer a Marge sú na seba veľmi citovo viazaní, preto je možné ich osvojiť len spolu. Každý jeden z nich je vhodný do bytu aj do domu ako spoločník pre pokojnú rodinu so staršími deťmi alebo osamelých ľudí.
(pozn. autora: počas písania tohto článku sa podarili nájsť Homerovi Marge nový domov. Novým majiteľom želám veľa pekných zážitkov a mnoho radosti so „živými striebrami"
Džejmy
Do útulku prišiel dňa 16.02.2005. Postupne sa nám menil pred očami. Je to nádherné pozorovať zmenu k lepšiemu. Na začiatku to vôbec nebolo ľahké, dobrovoľníci mali o Džejmyho obavy. Ale tie sú už dávno preč. Psík sa cíti skvelo a svojim upreným pohľadom si žiada lásku. Jeho očiam neodoláme. :)
Džejmyho príbeh:
Dievčatá sa čudovali, prečo ľudia postávajú pred vchodovou bránou. Niektorí vášnivo diskutovali, iní bezbranne stáli. Keď podišli bližšie, zbadali sedieť opretého o vchodové dvere urasteného, špinavého bieleho psa. Sedel nakrivo, nechcel sa ani pohnúť. Telom zatarasil vchod do bloku. Ľudia, ktorí boli dnu, nemohli von a naopak. Pri každom pohybe smerom k nemu sa strnulo postavil, odhalil zuby a dal najavo, že k sebe nikoho nepustí. Dievčatá začuli ľudí, ako sa rozčuľujú, že ani polícia ani odchytová služba nič nerobí. Oni nemôžu dnu, ani von. Padali názory, že pes je besný.
"Vytiahni telefón, skúsim zavolať útulok," šepla Nika Aďke.
"Veď to nie je robota útulku, odchytávať psa. To má robiť odchytová služba, veď ju platí mesto. Útulok sa o zvieratá stará."
"Len zavolaj, skúsiť môžeme."
Niekedy sa aj malé zázraky dejú. O ulicu ďalej prechádzala dobrovoľníčka z útulku, prevážajúca materiál. Keďže sa po predchádzajúcom dni uvoľnil jeden koterec, mohla zabočiť a zastaviť pred daným vchodom. Ľudia začínali byť nervózni, jeden chlapík šibrinkoval pred nosom psovi s dáždnikom. Ten bol stále nepokojnejší. Nakoniec sa ho podarilo chytiť.
V útulku si dobrovoľníci všimli nadmernú veľkosť jedného zo semenníkov. Kvôli nemu pes nemohol ani klusať, príliš mu zavadzal v pohybe. Bol ošúchaný na krv, pes si ho vždy lízal. V koterci len tak stál, nezaujímali ho ľudia ani psy.
Po čase prišla pravá chvíľa na operáciu. Tá bola krátka, nie náročná. Boľavý semenník bol odstránený.
A Džejmy?
Ten sa už o niekoľko dní začal laškovať so psami, naháňať sa a všímať si ľudí. Dal sa dokonca aj pohladkať. Neskôr si spoločnosť ľudí vyhľadával už aj sám. To by jeden neveril, ako vie zmeniť život jeden malý chirurgický zákrok.
Teraz je už v útulku rok. Potrebuje lásku a domov. Džejmy je vhodný do bytu a potrebuje svoje miestečko, kde si bude môcť pokojne oddýchnuť. Potrebuje rodinu, ktorá je vyrovnaná a v ktorej nie je napätie. Bude dobrým spoločníkom aj pre opustených ľudí, ktorí nikoho nemajú a takýto priateľ by im pomohol. Bude veľmi rád aj v spoločnosti psej dámy.
Pozn. - Džejmy je v útulku v Košiciach - Únia vzájomnej pomoci ľudí a psov
12. 02. 2007
DŽEJMYNKO si konečne po dlhej dobe našiel nový domov. Býva v rodinnom domčeku a má aj novú psiu kamarátku.
Džejmynkovi želáme v novom domove len to najlepšie a najkrajšie. Zaslúži si to. Džejmyho príbeh a osud môže byť príkladom pre ďalšie podobné prípady. Nikdy sa netreba vzdávať, treba veriť. A šťastie príde, keď ho budeme najmenej čakať. Džejmy sa už vzdával nádeje na nový domov. Ale šťastie si našlo aj jeho v podobe paničky, ktorá si ho vyhliadla na internete a urobila svoje správne rozhodnutie, ktoré určite nikdy neoľutuje. Džejmy sa má dobre a už spinká vo svojom pelechu pri svojej rodine, ktorá ho má rada. :)
Zodpovednosť za priateľa človeka ...
autor - Kvetoslav Jež
Priznám sa , že vôbec som nemal rád psov. Teda, nie že by som ich zásadne neznášal ale zastával som skôr názor: „pes do bytu nepatrí“. A najmä nie v Petržalke, kde bývame. Kde sa to hmýri tisíckami brechajúcich pinčlíkov, vlčiakov, bulteriérov a iných večne kakajúcich potvôr. Keď tieto tvory nedajú zaspať ani v pokojné sobotné či nedeľné ráno. Kde na nových adidaskách prinesieme zapáchajúcu hmotu až do predsiene.
Nuž ale počkalo to aj na mňa. Teda spískala to Sandruška (Sandruška je moja 24.-ročná dcéra). Začiatkom tohto roku prišla s tým, že sa u nevestinej mamy narodili jorkšíry. A jeden, (ešte k tomu s krívajúcou nožičkou – invalidík) bude jej „teda aj náš“. S manželkou ma ukecali rýchlo. Malá potvorka prišla k nám niekedy v máji. Milé psíča! Oblizovalo mi ruky, pusinkovalo manželku. A cikalo, kakalo všade. Čo tam po tom. Dcéra ho vodila k nám na víkendy (býva u snúbenca) a nechávala aj na noc, víkend. Brutus! Brutusko. Brutík. Pretrpel operáciu nožičky, zotavoval sa a stával sa veľmi rýchly. Chodil so mnou na dlhé prechádzky aj 5 – 6 km. Počúvny, radostný. Až prišlo nedeľné ráno 1.októbra.2006. To už som s ním šiel od rána na tretie venčenie (o 10:00h). Dcéra s manželkou mu ešte zamávali z auta a odišli do kostola. Prešiel som s Brutíkom po známej trase asi 300 m od nášho vchodu okolo zakrpatených tují. Čuchal. V 10 mesačnom psíkovi prebujnievali pudy. Zavolal som ho, otočil sa vo vzdialenosti asi 30 m ku mne a začal sa blížiť. Ja som sa vracal domov s pocitom, že cupká za mnou. Prešiel som ešte asi 20 m a otočil sa. Nevidel som ho. Volal som po mene. Nič. Vrátil som sa k porastom, volal, kričal. Nič .Obehol viackrát panelák. Už som tušil niečo zlé, hrozné. Aj tak bolo. Nemal obojok, označenie, len štrikovaný béžový svetrík. Prišli netere, žena, dcéra.. rodina.. Začali sme pátrať. Pomáhali milí priatelia. Do noci. Vylepovať plagáty , volať Slobodu zvierat, navštevovať všetkých (50 – 60) veterinárnych lekárov v blízkom, aj širokom okolí. Písať všade. Na „zvieratkovské“ stránky, Slovenskú komoru veterinárnych lekárov, Petržalské noviny , OLO...
Vďaka!
Celý október som jazdil zúfalý po Petržalke a lepil oznamy. V blízkom mestečku sme dostali aj pokutu. MÁRNE. Cítil som sa čoraz viac pod psa. Brutálne. Prečo som ho nemal v čase dospievania na vodítku ? Ako som mohol byť taký ľahkomyseľný? Vytýkal som si to veľmi.
Až....
Stal sa zázrak. Po piatich týždňoch mi volal pán z Nitry, že Brutuska majú a prinesú nám ho. Neveril som. Jeho manželka ho vzala do auta z cesty ani nie 20 minút po tom ako mi ušiel. Stál uprostred cesty a triasol sa od strachu. Zaľúbil sa aj ich 3.ročnej dcérke. Vrátili nám ho so slzami v očiach potom, ako sa od známych v Petržalke dozvedeli, že sa stratil. Od šťastia sme plakali. Vďaka!! Brutusko sa má dobre, spoznal nás hneď...
Šťastie. Od vtedy viem ako chutí návrat strateného dieťatka.
Nikdy napúšťajte psíka von bez vodítka (najmä v čase dospievania)!
Majte ho riadne označeného! Na obojku by mal mať nielen číslo, voperovaný číp ale aj telefonický kontakt na majiteľov! Nepodceňujte to. Nie každý môže mať také šťastie z návratu milovaného psíka ako my. Myslite na to kým nie je neskoro!
K. Jež.
Rajsa
V jeden letný podvečer naša útulková záchranka zaznamenala neliehavý telefonát.Bola to vlastne prosba neznámeho človeka o záchranu nemeckého ovčiaka. "Nemôžme sa už na to pozerať, v akých podmienkach to úbohé zviera žije", oznámil nám. Sľúbili sme mu, že to vybavíme, čo najskôr, ako sa to dá, ale jeho argument, že zviera už dlho nevydrží, nás vyburcoval k činu okamžite.
Pozháňali sme si auto, osobného ochrancu, pretože nikdy neviete, do čoho idete, ako sa budú správať ľudia , či vám neublížia..... a išli sme.
Došli sme na tvár miesta a to, čo sme uvideli, nám dlho nevymizne z pamäti. Mala to byť akože klietka, ale bola to jedna pozliepaná malá haraburda z trocha pletiva, dosák. Príbytok psíka bol veľmi malý a umiestnený na ploche nikoho. Ako sám vojak v poli.
Keď sme sa priblížili bližšie, čosi veľké, tmavé tam len sedelo, ani sa nepohlo. Malo tam jednu prázdnu misku a dookola samé výkaly. Uväznený úbožiak, bez vody, jedla, vo vlastných výkaloch. Samozrejme, že konali sme ďalej. Vyhľadali sme tzv. majiteľov, no a tu nastal problém. Neboli zrovna v stave, v ktorom sa dá komunikovať. Osočovanie, vyhrážky, ale ani my sme sa nedali. Išlo tu o zjavné týranie, zanedbanie. No a nahlásenie na kompetentné orgány, by týchto majiteľov neobišlo bez pokuty.
A tak, hoci aj s nadávkami, psíka nám vydali.
Rajsa, tak sa volal tento nemecký ovčiak, keď sa postavila, bolo zjavne vidieť, že nevládze stáť na zadných nôžkach. Horko-ťažko sme ju dostali do auta. Keď som si k nej prisadla a pohladila ju, zhrozila som sa!
Bolá samá kosť. Nemala žiadne bruško, moje ruky sa dotýkali len rebier, kostí a kostí. Hrôza!
Po príchode do útulku sme jej pomohli, lebo bola veľmi slabá, dostať sa do klietky. Položili sme pre ňu misku s vodou a jedlo. Rajsa sedela a svojimi smutnými očkami pozerala na tieto dve vecí ako na zázrak.
Omočili sme jej papuľku vodou, noštek mala horúci, no nepohla sa vôbec. Bolo už neskoro večer, no neviem, či aj my sme už neprišli neskoro. Ráno, ak ostane nažive, treba konať!
S búšiacim srdcom sme sa skoro ráno približovali ku klietke.
"Žije vôbec"?
Na drevenej podlahe ležalo vystreté kostnaté telíčko, ale, čo nás potešilo, dýchalo. Ale veľmi rýchlo dýchalo.
"Žije", ale jedla sa nedotkla, voda bola vypitá.
Takže, poďme ďalej bojovať, aby žila! Veterinárna prehliadka nedopadla dobre. Podvýživa, dehydratácia, snáď omrznuté nôžky a všetko to najhoršie. "Bude to fuška", ale nikdy sa nevzdávame. Každodenné antibiotiká, infúzie, injekcie, prášky na posilnenie pohybových orgánov.....
Pomaly, pomaličky začala Rajsa prijímať potravu. Dávali sme jej, vlastne , učili sme ju jesť ako malé dieťa.
Len trošku jedla a potom ďalšiu trošku..... Stiahnutý, apaticky žalúdok nedokázal prijať viac, ako dve lyžičky jedla. A tak sme ju kŕmili každé dve hodiny. Zdanlivo sme sa uzdravovali. Jedla dostávala už viac, liekov menej.
Tešili sme sa z každého dňa, aká je živšia, ako sa teší na nás, ako úprimne vrtí chvostíkom, ako v jej smutných očkách iskierka šibalstva už tkvie.
"No tak, hurá"! snáď to máme za sebou.
A dni pomaly plynuli, Rajsa sa nám zdala v pohode. Chodila s deťmi na prechádzky, šantila, no vždy bola opatrná a veľmi rozvážna. Dni sa krátili, aj chladnejšie začalo byť. V jedno jesenné sychravé ráno nás Rajsa, tak, ako obvykle, nevítala. Nevyšla z búdy a v klietke na podlahe sme objavili krv. Zľakli sme sa, či nebodaj sa nezranila, alebo snáď ju niečo napadlo....
No nebolo to žiadne zranenie, bolo to oveľa horšie. Oslabený organizmus sa opäť ozval. Tentoraz to boli obličky. A znova ten denný kolobeh, no s otáznikom, čo bude zajtra? Nie, nebolo to dobré.
Rajsa nám zo dňa na deň upadala a akoby sa strácala. Veľmi pochudla, žila len na infúziách. Už nevrtela chvostíkom, ležala apaticky a keď jej lieky vypršali, veľmi trpela.
"Už sa to nedá" povedal veterinár.
"Treba to ukončiť, ona už nemá síl ďalej bojovať!"
Do striekačky natiahol z ampulky to, čoho sme sa najviac obávali a čo ani on nerobí vôbec rád. Injekciu smrti.
Všetci sme sa so slzami v očiach rozutekali, pretože to vidieť nemôžeme.
Nie, nehanbíme sa za plač, slzy. Je to bezmocnosť, ktorá vami lomcuje a strašné niečo, že teraz...teraz už niekto zomrie. "Snáď to už má za sebou" a oči plné sĺz, cez ktoré sme ledva videli prichádzať veterinára.
"Nie, nemohol som, keď som sa pozrel do týchto smutných očiek" a smrtiaca ihla ostala nepoužitá.
"Dajme jej ešte šancu" ukončil veterinár.
"Tak Rajsa, dostala si šancu, musíš sama bojovať a vrátiť sa do života, tam predsa patríš", hladkali sme ju po rozpálenej hlávke. Ťažké, veľmi ťažké dni sme všetci s našim veterinárom prežívali. No Rajsa sa statočne držala a naozaj bojovala o svoj život.
Veď mala svoj útulkový domov, domov v klietke a okolo seba ľudí, ktorí ju majú veľmi radi. A statočne ten ťažký boj aj vybojovala. Je úplne zdravá, pribrala, rada sa prechádza, behá a ľúbi, veľmi ľúbi nás. Tešíme sa, že je zdravá, že našla u nás, aj keď len menšie šťastie. To šťastie, úplné šťastie je kdesi....... možno práve u vás.
Domov plný lásky.
Ninčáková
Rajsa má nový domov
|
19. jún 2007 - informácia z internetovej stránky útulku Kežmarok
Len málo veríme na zázraky a hlavne v prípade fenky Rajsy, ale teraz sa ten zázrak skutočne stal. Takže oznamujeme všetkým našim milým priateľom, že naša Rajsa má domov. Domov láskavých mladých ľudí, ktorí si pre ňu prišli až z ďaleka. Všetko predom pre Rajsičku pripravili a hoci majú doma viac psíkov, našlo sa miesto aj pre ťažko životom skúšanú Rajsu. Určite sa im svojou láskou odvďačí. Veď v živote ešte nikdy nepoznala, čo je to naozajstný domov. Tisíckrát im za to ďakujeme. Takže, predsa sa stal zázrak a na Slovensku sa našli ľudia, ktorí nielen Rajsu ľutovali, ale budú ju aj milovať. Ešte raz vďaka im.
|
Kellinčina básnička
Nepamätám si veľa o mieste, kde som sa narodil. Bolo to stiesnené a tmavé miesto a ľudia sa s nami nikdy nechodili hrať. Pamätám si mamu a jej mäkkú srsť, ale bola často chorá a veľmi chudá. Mala len veľmi málo mlieka pre mňa a mojich bratov a sestry. Pamätám si, že mnohí z nich umreli a veľmi mi chýbali.
Pamätám si na deň, kedy ma zobrali od mamy. Bol som veľmi smutný a vystrašený, moje mliečne zuby sotva vyrástli a naozaj som ešte mal byť pri mame, ale ona bola taká chorá a ľudia stále hovorili, že chcú peniaze a ide im na nervy ten neporiadok, čo ja a moja sestra robíme. Tak nás dali do klietky a vzali na neznáme miesto. Iba nás dvoch. Chúlili sme sa k sebe a boli sme vystrašení; stále nás nikto neprišiel ani len pohladkať. Toľko nových objektov a zvukov a pachov! Sme v obchode, kde je toľko rôznych zvierat! Niektoré pištia, iné mniaukajú, ďalšie pípajú. Moja sestra a ja sme natlačení v malej klietke. Počujem tu aj iné šteniatka. Vidím ľudí, ktorí sa na mňa pozerajú, páčia sa mi "malí ľudia", deti, vyzerajú tak milo a smiešne, ako keby sa chceli so mnou hrať. Celý deň ostávame v malej klietke; niekedy protivní ľudia buchnú do skla a vyľakajú nás. Často nás vyberú von, aby nás ukázali ľuďom. Niektorí sú jemní, iní nám spôsobujú bolesť; vždy počujeme "ach, aké sú rozkošné, chcel by som jedno!" ale nikdy si nás nikto nevezme. Moja sestra umrela minulú noc, keď bolo v obchode tma. Položil som si hlavu na jej jemnú kožušinku a cítil som, ako život uniká z jej malého chudého tela. Počul som ich hovoriť, že bola chorá a že by ma mali predať za zníženú cenu, aby som čo najskôr opustil obchod.
Myslím, že moje tenké zavytie bolo jediným prejavom smútku nad mojou sestrou, lebo jej telo ráno zobrali von z klietky a zakopali. Dnes prišla jedna rodina a kúpila si ma! Och, šťastný deň! Je to milá rodina. Naozaj, naozaj ma chcú! Kúpili mi misku a krmivo a malé dievčatko ma drží nežne v náručí. Mám ju tak rád! Mamka a tatko vravia, že som milé a dobré šteňa! Dostal som meno Angel, čiže Anjelik. Rád olizujem mojich nových ľudí. Rodina sa o mňa vzorne stará, majú ma radi a sú nežní a milí. Jemne ma učia, čo je správne a čo nie, dávajú mi dobré jedlo a veľa lásky. Snažím sa iba zavďačiť týmto úžasným ľuďom. Mám veľmi rád malé dievčatko a rád sa s ním hrám a naháňam.
Dnes som bol u veterinára. Bolo to zvláštne miesto a ja som sa bál. Dostal som nejaké injekcie, ale moja najlepšia kamarátka, malé dievčatko, ma jemne držala a povedala, že to bude v poriadku. Tak som sa upokojil. Veterinár musel povedať niečo smutné mojej milovanej rodine, lebo vyzerali strašne nešťastní. Začul som niečo ako "silná displazia kĺbov" a niečo o mojom srdci... Počul som veterinára zašomrať niečo o "tiežchovateľoch" a že moji rodičia určite neboli testovaní. Neviem, čo to všetko znamená, ale bolí ma vidieť moju rodinu takú smutnú. Ale stále ma ľúbia a ja ich mám stále veľmi rád. Už mám 6 mesiacov. Vo veku, keď sú iné šteniatka silné a bláznivé, mňa hrozne bolí čo len sa pohnúť. Bolesť nikdy neprestáva. Bolí ma behať a hrať sa s mojím milovaným dievčatkom, a ťažko sa mi dýcha. Snažím sa zo všetkých síl byť silným šteniatkom, akým by som mal byť, ale je to také ťažké! Láme mi srdce, keď vidím dievčatko také smutné a keď počujem mamku a tatka hovoriť, že "asi už nastal ten čas". Niekoľkokrát som bol na tom mieste u veterinára a správy nikdy neboli dobré. Vždy hovoria o "dedičných problémoch". Ja predsa chcem len cítiť teplé slnečné lúče a behať, hrať sa a túliť sa k mojej rodine. Minulá noc bola najhoršia. Bolesť bola mojou stálou spoločníčkou. Teraz ma už bolí sa aj postaviť a napiť sa. Chcem sa postaviť, ale môžem len skučať od bolesti.
Zobrali ma naposledy do auta. Všetci sú takí smutní a ja neviem prečo. Bol som zlý? Snažil som sa byť dobrý a mať všetkých rád; čo som spravil zle? Och, len keby tá bolesť pominula! Keby som len mohol osušiť slzy môjho dievčatka! Vystrčím jazyk, aby som jej olizol ruku, ale môžem len zaskučať od bolesti. Stôl u veterinára je taký studený. Tak veľmi sa bojím. Všetci ľudia ma objímajú a hladkajú. Plačú do môjho kožúška. Cítim ich lásku a smútok. Podarilo sa mi jemne obliznúť ich ruky. Ani veterinár nevyzerá dnes tak prísne. Je jemný a cítim akúsi úľavu. Dievčatko ma nežne drží a ja jej ďakujem za všetku lásku, čo mi dala. Cítim jemné pichnutie v prednej labke. Bolesť začína ustupovať. Cítim ako na mňa prichádza pokoj. Teraz jej môžem nežne olízať ruku. Začínam vidieť sny, vidím prichádzať moju mamu a mojich bratov a sestry na vzdialenom zelenom mieste. Vravia, že tam nie je bolesť, iba pokoj a šťastie. Dávam mojej rodine zbohom jediným spôsobom, ako viem - slabým zavrtením chvosta a pritúlením sa. Dúfal som, že s nimi strávim veľa, veľa mesiacov, ale nebolo mi to súdené. "Viete", povedal veterinár, "šteniatka v pet-shopoch nepochádzajú od etických chovateľov". Bolesť teraz ustáva a ja viem, že prejde veľa rokov, kým uvidím moju milovanú rodinu zasa. Keby sa to len bolo všetko udialo inak!
Tento príbeh sa môže kopírovať a publikovať v nádeji, že to zastaví neetických chovateľov a tých, čo chovajú len pre peniaze a nie zo snahy čo najviac pomôcť plemenu. Copyright 1999, J. Ellis.
- Môj život trvá desať až pätnásť rokov. Každé odlúčenie od teba znamená pre mňa utrpenie. Pomysli na to, než si ma zaobstaráš.
- Daj mi čas porozumieť, čo odo mňa vyžaduješ.
- Pestuj si dôveru vo mňa - tvojou dôverou ja žijem.
- Nikdy sa na mňa dlho nehnevaj a nezatváraj ma za trest. Ty máš svoju prácu, svoju zábavu a svojich priateľov, ja mám len teba.
- Často sa so mnou rozprávaj. Tvojim slovám ja nerozumiem, zato však hlasu, ktorým sa na mňa obraciaš áno.
- Vedz, že nezabudnem nikdy, ako so mnou jednáš.
- Pomysli, skôr ako ma udrieš, že moje čeľuste môžu poľahky rozdrviť kosti tvojej ruky, ale ja ich nikdy nepoužijem.
- Než mi pri práci mrzuto vytkneš neochotu, tvrdohlavosť a lenivosť, skús si uvedomiť, že ma možno trápi nevhodná potrava, možno som bol dlho vystavený na slnku alebo mám už opotrebované srdce.
- Postaraj sa o mňa keď zostarnem - aj ty budeš raz starý.
- Buď so mnou v každej ťažkej chvíli. Nepovedz nikdy: "Nech sa to stane v mojej neprítomnosti" - s tebou bude pre mňa všetko ľahšie...
PSÍ MODLITBA I.
Stvořiteli můj! Když jsi mi dal život, dovol, abych ho mohl žít.
Když už mi člověk vzal širé pláně a přizpůsobil mě životu svému, dej, ať se o mě nyní stará. Sám to neumím.
Ať si najdu pána, který bude na mne hodný, dá mi nový domov a přijme mne mezi lidskou smečku.
Budu mu věrně sloužit, pomáhat vychvávat jeho mláďata a obohacovat jeho život.
Když ho omrzím, onemocním nebo až zestárnu,ať mě neodhání od svého prahu.
Spokojím se s málem, jen ať mě nechá vedle sebe žít.
Nevím, co je závist. Nezávidím svým šťasnějším druhům, kteří toto všechno už třeba mají.
Stvořiteli můj, proto dej, ať mám ve své opuštěnosti dost sil a já Ti slibuji, že budu mít velkou trpělivost a budu čekat a žít v naději, že i já se dočkám...

PSÍ MODLITBA II.
Můj život trvá 10-15 roků. Každé odloučení od Tebe pro mne znamená utrpení. Mysli na to než si mne koupíš.
Dej mi dostatek času, abych pochopil, co ode mne žádáš. Důvěřuj mi a měj mne rád, protože pouze tehdy má můj život smysl. Nikdy se na mne nehněvej příliš dlouho a za trest mne nikam nezavírej! Ty máš práci, rozptýlení, přátele, ale já mám jen a jen Tebe. Často si se mnou povídej! I když všemu nerozumím, Tvůj hlas budu stále rád poslouchat. Musíš vědět, že nikdy nezapomenu, jak se mnou zacházíš! Rozmysli si, když mě budeš chtít udeřit, protože mými ostrými zuby bych Ti mohl ublížit, ale já jich proti Tobě nikdy nechci použít. Když se na mne při naší společné práci hněváš, protože se Ti zdá, že jsem líný, mysli na to, že mám možná žízeň, nebo že jsem dlouho na slunci a moje srdíčko to těžko snáší. Opatruj mne až zestárnu. I Tobě se to jednou stane. Pomoz mi prožít ve stáří každý hezký den, protože s Tebou překonám vše lehčeji.

PSÍ ZÁKONY

Hundfleischův zákon o přetvářce
Vyberete-li si z deseti štěňat to, které polehává v koutě košíku a tváří se přinejmenším tak moudře jako Lao'c, přestane být klidné a vyrovnané přesně ve chvíli, kdy s ním překročíte práh vašeho bytu.
Doplněk Hundfleischova zákona o přetvářce
Pokud zbývá k odběru jediné štěně, věděli předchozí zájemci dobře, proč si právě tohle štěně nevybrali.
Zákon přirozeného výběru
Bude-li váš pes doma a navštíví vás neozbrojeni zloději, přátelsky jim olízne tvář a provede je po těch místech bytu, kde máte uschovány cennosti.
Briskův zákon o skotačení
Štěně, které si vás na první pohled získá svou hravostí a čilostí, bude po zbytek své existence ve vašem domě pouze tupě ležet na gauči a zoufalé házení gumovou kostí bude komentovat maximálně lehce ironickým pohledem.
Zákon o proměnlivosti ras
Pořizujete-li si štěně neurčitého původu a předešlý majitel se dušuje, že to bude malý pejsek, jen o málo větší než jezevčík, vyroste z něj monstrum o hodně větší než německá doga.
Zákon o proměnlivosti povah
Řekne-li majitel o štěněti, že z něj vyroste velký, statný a odvážný pes, rozený hlídač, růst štěněte se zastaví po třech měsících a děsit jej bude i stín, vrhaný palmou v rohu místnosti.
Zákony psího vlastnictví
Jestli se mi to líbí, je to moje.
Pokud to mám v tlamě, je to moje.
Pokud ti to můžu sebrat, je to moje.
Pokud si s něčím hraješ a položíš to, je to moje.
Pokud jsem to měl před chvíli, je to moje.
Pokud to jen vypadá jako moje, je to moje.
Pokud je to moje, nesmí se to podobat ničemu z tvých věcí.
Pokud to rozkoušu na kousky, všechny kousky jsou moje.
Pokud jsem to viděl první, je to moje.
Když se to rozbije, je to tvoje .
Pravidla psí výchovy:
Pes nesmí do domu.
No dobře, pes smí do domu, ale jen do vyhrazených prostor.
Pes smí do všech pokojů, ale nesmí se dotýkat nábytku.
Pes smí jenom ke starému nábytku.
Tak jo, pes smí na nábytek, ale nesmí spát s lidmi v posteli.
O.k., pes smí do postele, ale jenom když mu to dovolíte.
Pes smí do postele, když si vzpomene, ale nesmí pod pokrývku.
Pes smí pod pokrývku, když je pozván.
Pes smí spát pod pokrývkou každou noc.
Lidé se musí psa dovolit, když s ním chtějí pod pokrývku.
V noci smí být s člověkem pod pokrývkou jen jeden pes.
Dobrá, tak tedy dva psi, ale nikdy víc.
No...
Stvoření světa:
Prvního dne, stvořil Bůh psa.
Druhý den stvořil Bůh člověka, aby se o psa staral.
Třetí den stvořil Bůh jiná možná zvířata, aby měl pes co žrát.
Čtvrtý den stvořil Bůh těžkou práci, aby člověk mohl vydělávat pro potřeby psa.
Pátý den stvořil Bůh tenisový míč, aby pes mohl pro něj běhat.
Šestý den stvořil Bůh zvěrolékaře, aby pes byl zdravý a člověk chudobný.
Sedmý den chtěl Bůh stvořit všechno ostatní, ale neměl čas, protože musel jít na procházku se psem.
Proč je skvělé být psem:
Nikdo od vás nečeká, že se budete každý den koupat.
Když vás někde svědí, klidně se podrbete.
Špatné jídlo pro vás neexistuje.
Kost ze zverimexu vás zabaví na celé hodiny.
Když vám narostou chlupy na neobvyklých místech, nikdo si toho nevšimne.
Můžete proležet celé dny bez obav, že vás někdo vyhodí.
Když dáte cizímu člověku hlavu do klína, nemáte z toho problémy.
Stále máte radost, když vidíte stejné lidi
V jedné části věčnosti existuje místo,
kterému se říká Duhový most.
Když zemře zvíře, které žilo s někým v těsném a láskyplném soužití, odebere se na tento Duhový most.
Je tam spousta místa a kopce a louky, na kterých si naši milí přátelé mohou hrát a běhat tam spolu. O jídlo a pití není nouze, celé dny tam svítí slunce a naši přátelé se tam cítí dobře a spokojeně.
Všechna zvířata, která byla někdy nemocná, jsou zdravá a silná, přesně tak, jak si je my časem pamatujeme a vídáme je ve svých snech. Jsou šťastná a mají všechno -- kromě jedné maličkosti. Postrádají někoho určitého, někoho, koho nechali na zemi.
Všechna si hrají a běhají, až jednoho dne jedno z nich zpozorní, přeruší hry a zadívá se do dálky. Oči se mu rozšíří, tělo se celé rozechvěje, nastraží uši.
Najednou se oddělí od skupinky, rozběhne se přes planiny, nohy ho nesou rychleji a rychleji....
Ještě jsi jenom jako bod v nekonečnu, jakmile se však setkáte, vaše radost ze shledání nemá konce. Hladíš milovanou hlavu, podíváš se zase znovu do očí svému příteli, kterého jsi už dlouho neviděl, kterého jsi ale nikdy neztratil ze svého srdce.
Pak spolu přejdete přes Duhový most.
Navždycky spolu ...
Blíží se Vánoční svátky
trávíme je se zvířátky.
Sníh se sype z hvězdiček,
vykouzlí cinkot rolniček .
Lásku a zdraví, ať nadělí Vám Ježíšek,
mazlíčkům pohlaďte kožíšek,
pro Vás i Vaše zvířecí přátele
přejeme Vánoce šťastné a veselé !
Riky
autor - Zuzka
Zbožňujem psov. Jednoduchá veta, za ktorou sa od môjho detstva skrývala túžba mať vlastného chlpáčika. Narážala však na presvedčenie mojej mamičky lekárky, ktorá bola toho názoru, že pes je nehygienický a do bytu nepatrí.... A po jednom neúspešnom psom pokuse, keď som jedného predsa len doniesla, no nakoniec skončil u známych, sa v tom len utvrdila. Akosi som ju nevedela prehovoriť, že veci sa môžu mať aj inak a som schopná sa o živého tvora postarať. Čo sa však nepodarilo mne, podarilo sa akejsi zhode náhod a do našej domácnosti havino pribudol. Mala som práve po maturite a v tomto období plnom eufórie som netušila, akú veľkú zmenu mi život ešte prinesie...
Riky bol nájdený na ulici. Bolo to také malé škvŕňa, zmestil sa do dlane, také nič. Z mojej strany láska na prvý pohľad...Nuž čo, rodičia - nerodičia, doniesla som ho domov a hneď som urobila opatrenia, aby som všetkých odzbrojila, keby chceli tvrdiť, že je „nehygienický“- prezrel ho veterinár, odporučil nám, kedy ho treba zaočkovať a odčerviť, a jemne sme ho okúpkali. A trvala som na tom, že zostane u nás. A tak sa aj stalo... Havino dostal oficiálne meno Riky von der Strasse, ale dnes mu už nikto nepovie inak než Rikoško, miláčik a zlatinko J .
Zo začiatku to bolo náročné - odrazu mi pribudli starosti a veľa zodpovednosti, bolo ho treba kŕmiť mliečkom niekoľkokrát za deň, nemohol zostať bez dozoru, a doma sa všetci začali pozerať, kam stúpajú, či sa tam náhodou nenachádza najmladší a najmenší člen našej domácnosti. A to nehovorím o upratovaní mláčok.... Spinkával v kartónovej škatuli, v ktorej sa však tak zabýval, že keď dostal svoj prvý oficiálny pelech- inak krásny červený a priestranný- nechcel ju opustiť a pelech je prázdny dodnes...
Zábavné to bolo v tom, ako nikto netušil, čo z neho vyrastie. Porovnávali sme ho s knihami a snažili sa odhadnúť jeho budúce proporcie...farbu menil s meniacim sa ročným obdobím- od čiernej cez hnedú a šedú, až po ryšavú. Dnes sa ustálil na mixe všetkých týchto farieb s výraznou ryšavou škvrnou na chrbátiku a najviac sa nám podobá na rasu lhasa apso. Pre nás je to však originálny psík, ktorý si získal srdcia celej rodiny a má v rodine výsostné postavenie maznáčika.
Medzičasom sme sa z bytu presťahovali do rodinného domu, kde našiel Riky nádherné miestečko pre svoj psí život. Bývame priamo pod lesom, pod záhradou nám tečie potôčik a je tu veľa zákutí, ktoré rád objavuje na našich prechádzkach...a aby mu nebolo smutno, dostal aj svojho vlastného kocúra Eda. Edo s radosťou na neho poľuje a využíva všetku mačaciu šikovnosť na to, aby ho okabátil... a vtedy, keď je Riky ostrihaný, pôsobí krehkým dojmom, tak je Edo väčší od neho J .
Dnes si už nikto nevie predstaviť život bez neho, je malým zlepšovačom nálady, neustále vrtí tou svojou metličkou na konci chrbátika a na očiach mu zreteľne vidno, že sa chystá niečo vyviesť... Takže takto si my spolu nažívame a je nám veľmi dobre J .
DÁŠKA
autor - Klaudika (11 rokov), Trnava
Moja mamina veľmi túžila po psíkovi. Po rokoch v jednu sobotu sa jej túžba vyplnila. Bolo to keď mala 17 rokov. Išla so svojou mamou a frajerom na burzu kúpiť zeleninu. V malej krabici boli 3 malé šteniatka nemeckého bieleho špica. Mamina sa pri nich zastavila a hrala sa s nimi a zatiaľ jej frajer ( teraz môj tatino) prehovoril jej mamu aby mamine jedno šteniatko kúpila . Podarilo sa mu to , splnil jej prvý najkrajší sen . Dali jej meno Dáška , bol to ´´obyčajný´´ psík . Mamina sa s ňou natrápila kým ju všetko naučila.......
Vedela všetko : sadnúť, ľahnúť, dať labku, pozdraviť (zaštekať), poprosiť, chodiť cez prechod pre chodcov.....a nikdy nemala na sebe vodítko !!! ani jedno jediné. Krásne roky z novým členom rodiny ubehli veľmi rýchlo. Mamina ma 33 rokov a ja 11. Prežila som s ňou 8 rokov. Milovala som ju , ona milovala mňa. Jedného dňa začala vracať všetko čo zjedla, vypila. Schudla na kosť.
Mala 13 rokov. Pán doktor nám oznámil krutú správu. Náš psík je veľmi chorý . Mala rakovinu pečene ...... Dva mesiace sme mysleli ,že sa stane zázrak..... a hlavne ja a moja babka...Nepomáhalo nič. Dáša bola slabšia a slabšia... už nevládala by na nohách... Trápila sa a nám pukalo srdce , že jej nemôžeme pomôcť. Pán lekár povedal, že najlepšie bude ak zomrie potichučku , zaspinká a zbaví sa bolesti , ktorá nešla odstrániť ...myslel tým , že pôjde za psími dušičkami ....babka bola veľmi citlivá a ja veľmi malá na to aby som to pochopila . o jej odchode medzi psie dušičky, sme nechceli ani počuť... Verili sme na zázrak... Bola už tak slabá...A zázrak neprichádzal. Mamina s dedom vedeli čo bude pre ňu dobré. Nevládali sa už pozerať na jej utrpenie pozerať.
Ja a babka sme šli do mesta ... Vrátili sme sa a Dáška nás nevítala ...nebolo počuť jej , nebolo vidieť jej radosť, vrtivý chvostík...len v očiach Deda a maminy bola bolesť a slzy.
Až teraz chápem, že to bolo to pre jej dušičku najlepšie... potichúčky zaspinkala a stretla psie dušičky. Spomíname na ňu s láskou ,slzami. Veľmi nám chýba. Prežila krásnych 13 rokov medzi nami...
Ľúbime ťa Dáška moc. A ďakujeme, že si sa narodila pre nás. Navždy si sa zaryla do našich sŕdc. Nikdy na Teba nezabudneme. Bola si nám vždy verná a vďačná za každé pohladkanie. ĽÚBIME TA.
Teraz mám ja 11 rokov a splnil sa mi sen....mám psíka, ktorý má 2 mesiace a je našim členom rodiny a milujeme ho.....a vždy na Teba spomíname, Dáška.
BAK HĽADÁ SÚRNE NOVÝ DOMOV
Mailom prišla naliehavá prosba o pomoc pre Baka, ktorý si hľadá nový domov.
Bak je zhruba sedmiletý kříženec NO, který už si v olomouckém útulku pobyl dlouhou dobu a pořád si pro něj nikdo nejde...trpí diabetem, rád utíká a občas má i své psí vrtochy, takže by se hodil spíše na zahrádku s pevným plotem do rukou laskavého, důsledného a zkušeného pánečka. Odvděčí se hravostí a mazlením.
PRÍBEH BAKA
Můj věrný příteli, co tě dnes zdrželo? Vím, musí to tak být, je tomu tak po staletí a já jsem příliš malý, abych chod vesmíru změnil. Každý den tě vyhlížím, jsi má jistota. Jediná. Nikdy nezklameš, někdy dříve, jindy později, ale vždy se ukážeš a já se na tebe tak rád dívám. Pohled na tebe mě uklidňuje, vím, že co se má stát, stane se. Jak však měníš čas svých příchodů, mění se i doba, čas tak rychle plyne a já jsem stále tu. Jen ty a já víme, že mám strach. Strach? Takový velký pes a já mám strach? Nebyl jsem vždy takový, byl jsem sebejistý velký pes, ale teď jsem jiný. Člověk mě změnil. Můj člověk!
Měl jsem rodinu, domek a zahradu. To byly časy. A teď? Kde to vše je? Teď mám jen tebe, můj příteli. Tebe velký měsíci, tys můj pán. A tak tě žádám, posviť sem na mne a ukaž lidem, že jsem tu a čekám. Stačí, když tvou zář spatří jen ten můj jediný. Jediný a opravdový pán. Tak tedy posviť, ukaž mu cestu a sděl mu můj příběh.
Když jsem před sedmi lety přišel na svět, myslel jsem, že byl stvořen pro mě. Abych si tu hrál a dováděl spolu se svými bratry a těšil se z vůně květin a teplého slunce, které mě lechtalo v kožíšku. Když si pro mě přišel mladý člověk, že s ním budu bydlet, myslel jsem, že to je další skvělá hra. A tak jsem šel rád. Když jsem pochopil, že už bráchy ani naší mámu nikdy neuvidím, bylo mi smutno, ale člověk říkal, že jsem velký pes a tak jsem smutek zatlačil tam někam dozadu, do svého nitra a radoval se z našich procházek, her a společných večeří. Pak si člověk přivedl paní a já stál věrně při něm. 
Říkal, že jsme rodina a já jsem jejich ochránce. Bránil bych je před celým světem, vždyť to byla má povinnost. Pak přišli do naší rodiny malí človíčci a s nimi zmatek. Najednou nebylo nic jako dřív. Procházek v přírodě ubývalo, už jsme nechodili na houby, už si člověk nelehal do mechu a netěšil se z mého čenichání v jehličí ani z šišek, co jsem mu nosil k nohám. Již pomálu jsme sedávali na zápraží pozorujíc sousedovy slepice, už jsem nebyl ten velký chytrý Bak, který svého pána dokázal rozesmát psími kusy a zároveň mu byl oporou v těžkých chvílích. Stal jsem se jen obyčejným psem. Psem, který pomalu ale jistě ztrácel své místo v lidské smečce a který byl příliš hrdý a moudrý, než aby se o toto místo rval s těmi malými človíčky, kteří se stali středem světa jeho pána, ačkoli ani zdaleka mu nebyli tak rovnými partnery jako já, jeho věrný přítel Bak.
Tak jsem začal hledat jinde. Vždy večer, když šli lidé spát, jsem se vydával pootevřenými vrátky na své noční toulky. A tam jsem objevil tebe měsíci. Svítil jsi mi na cestu a když se tvé světlo odráželo v nedalekém rybníčku a já se naklonil nad vodní hladinu, byli jsme v tom přírodním zrcadle spolu. Bok po boku. Chodil jsem za tebou stále častěji, žáby mě již zdaleka vítali a volali na mě: „Haló, Baku, jak se dnes máš? Jakýs měl den?“ a já je rozverně prohnal podél břehu a běžel dál. Užíval jsem si své noční výlety, vnímal zas vůni lesa a ráno se příjemně znaven vracel zpět k lidem. Až jednoho dne za mnou přišel pán a celý nazlobený mi řekl: „ Baku, takhle to dál nejde, nesmíš se toulat, lidé ze vsi si stěžují, že takový velký pes pobíhá sám. Musíš být v noci doma. A basta.“ Chtěl jsem pána potěšit a zůstával tedy doma.
Uplynula jedna noc, druhá, třetí … Pán už mě skoro ven nebral a na mně začal čím dál tím víc doléhat smutek. Pána jsem pomalu ale jistě ztrácel už dlouho a teď mi sebrali i tebe měsíci. A tu noc, cos byl největší, jsi mě svým svitem volal tak silně, že jsem to nevydržel a šel zas k našemu rybníčku, abychom byli opět spolu, já vedle tebe a ty vedle mě. K ránu jsem se šťastný vracel domů, ale vrátka byla zavřená. Věděl jsem, že mi pán zavřel nejen ta dřevěná rozvrzaná vrátka, ale co bylo horší, zavřel mi i své srdce. Najednou po šesti letech už tam pro mě nebylo místo. Ještě jednou jsem se otočil, podíval se na dům a zahradu, vzpomněl na pána a zaplašil mokrou slzu, která se mi už už chtěla přehoupnout přes víčko. Neodcházelo se mi lehce, ale nestát věrně po boku svého pána, to není život pro mě.
Odešel jsem do lesa, kde to mám tak rád a bylo by mi tam i dobře, kdyby se v mém osudu nepsalo, že tak to být nemá. V roce 2005 začala zima dříve než obvykle a já se musel z lesa uchýlit blíž k lidem. Nacházel jsem tam víc jídla a občas se v nějaké té stodůlce ukryl před silným větrem a mrazivým sněhem. A tady mě také našli a odvezli do psího útulku. A tak jsem se zas ocitl v péči lidí. Lidí, kteří mi možná zachránili život, protože pan doktor, který prohlíží každého z nás, diagnostikoval, že jsem nemocný. Mám diabetes - cukrovku. To mi ale vůbec nevadí, když mám dostatek vody a speciální granulky, jsem pořád ten stejný Bak jako jsem býval dřív.
Měsíci, posviť tedy na mě a ukaž člověku, kde mě má hledat. Chtěl bych zas stát po boku svého pána. Pána laskavého, který by měl pochopení pro mé zraněné srdce a zároveň silného, aby mi dal pocit bezpečí, že takto už to bude napořád. Pro takového pána jsem ochoten učinit vše, co si bude přát. A jen my psi a ty víme, jak moc je to pravdivé.
Čekám na pána v útulku v Olomouci (Areál letiště, Neředínská ul., 77900 Olomouc)
Kontakt:
adresa:
Areál letiště
Neředínská ul.
77900 Olomouc
telefon:
+420585418484
email:
olomouc.utulek-loz@seznam.cz
Môj prvý pes
autor - Monika Klačanská
Od malička zbožňujem psy, a veľmi som chcela svojho vlastného, o ktorého by som sa mohla starať. Môj sen sa mi ( prvýkrát )splnil v asi 11-tich rokoch, kedy mi mama priniesla malého jazvečíka. Volal sa Frantík, a bol taký čiperný, že sa to s ním nedalo vydržať. Navyše bol veľmi skoro odstavený od mamy a tak nám v noci skučal...Vydržali sme to 2 dni a hoci som po psíkovi túžila roky, tohto som sa vzdala dobrovoľne s vedomím, že si zaslúži lepšieho majiteľa, ako som ja. Môj (náš) ďalší pokus o to mať psa bol v mojich 17-tich, kedy môj vtedy 16-ročný brat doslova ,,dovliekol´´šteniatko pitbulla, síce krásne, ale už vo veku 3 mesiacov dosť veľké. Brat sa dušoval, že sa o neho bude starať, bude mu kupovať jesť atď, klasické detské sľuby...Priznám sa, že som sa nášho hava najprv bála...Volal sa Thor a brat si ho priniesol len preto, aby mohol machrovať, že ma psa ,,zabijáka´´, mal vtedy skinheadské obdobie...Thor bol prekrásne zviera, s úžasnou povahou, sám od seba vedel veľa vecí, nepotreboval extra výchovu, bol priateľský a milý. To bola moja prvá psia láska. Čo bolo ale najlepšie-obľúbila si ho aj moja mama, ktorá psov dovtedy veľmi ,,nemusela´´. Tak sme sa o Thorka starali, po pár dňoch už len my dve s mamou, brat samozrejme čoskoro stratil záujem o psa, a starosť o neho. Takto to šlo 2 týždne. Lenže po týchto 2 týždňoch mu brat prestal kupovať granule(nechodil do školy, tak si zarábal na brigádach, a mal vlastné peniaze), a mama to jednoducho nemohla ťahať, mala dosť živiť nás dvoch a pes potrebuje starostlivosť, ktorá niečo stojí. Ja som navyše mala o rok maturovať a nemala som toľko času, ako dovtedy...Museli sme sa ho vzdať a verte alebo nie, obe sme plakali a neznášali brata za to, akú veľkú (a zbytočnú ) bolesť nám spôsobil. Iste, možno mama mala zasiahnuť skôr, ale...Nikdy nám nevedela nič odoprieť a v tomto prípade na to doplatila aj ona. Tak Thorko putoval do neďalekej dediny, kde žil na dvore, a po čase sme sa dopočuli, že ho susedia otrávili, báli sa ho...Vo mne zostala spomienka na neho a túžba mať raz vlastného psa, keď budem veľká a budem zarábať, a takisto vo mne zostal veľký obdiv k tomuto plemenu, ktorého sa veľa (neznalých) ľudí bojí (a zbytočne).
V dvadsiatichtroch rokoch sa mi môj detský sen splnil- niekto, kto ma mal veľmi rád mi chcel k meninám kúpiť psíka, šteniatko ratlíčka. Páčia sa mi síce veľké plemená psov, ale sama som uznala, že to bude najvhodnejšie plemeno, vzhľadom na život v 1-izbovom byte a tomu, že sa mi páčia hladkosrsté psy. Čo však osud nechcel-šteniatko, ktoré som mala dostať pokusala fena rotwajlera, a tak chúďa po pár dňoch boja o život umrelo. Bola som smutná, hľadali sme nové šteniatko, ale ako na potvoru žiaden ratlík nebol k zohnaniu. Preberali sme aj iné alternatívy, iné plemená a tak sa jedného dňa v našom byte ocitol psík-šteniatko pitbulla :)
Bol prekrásny a ja som ho nazvala Uno, ako prvý a jediný. Ako malinké, ani nie 2 mesačné šteniatko mi spinkával na kolenách, hrávala som sa s ním, ľúbila som ho...S Unkom bolo veľa starostí, bol veľmi živý a navyše mal ako polročný problém so stavcami, musel byť určitý čas v klietke, zavretý a bez pohybu, čo bolo pre neho i pre nás doslova utrpenie, ale aj tak som ho zbožňovala, bol to môj pes... Nebol absolútne agresívny, naopak, bol veľmi priateľský, niekedy až veľmi :) Za každým chcel ísť, a pri tomto plemene je ťažké niekomu vysvetlovať, že ten pes mu neublíži, že sa chce len hrať. Áno, chápem a je mi jasné, že keď sa oproti vám vyrúti 20 kilové ,,teliatko´´ je skoro nemožné sa nezľaknúť. Možno aj pre ten problém s chrbticou bol ešte ,,živší´´ ako ostatné psy tohto plemena a kvôli nedostatku výchovy občas nezvládnuteľný. Verím však, že stačilo trochu chcieť a bol by z neho výborný pes. Plánovala som s ním ísť na jar na cvičák, mal ma rád a viem, že by ma poslúchal. Ale...opäť osud(alebo niekto iný?...) chcel inak a ja som bola tým istým človekom, čo mi ho kúpil a urobil mi tak radosť, prinútená vzdať sa ho. Bolo to veľmi bolestné a narýchlo som nevedela, kam s ním. Chcela som si ho nechať, ale ako? Tak som ho zaniesla k mame, do mesta vzdialeného 150 km. Mama nemala a nemá žiadne skúsenosti so psami, a hoci som bola týždeň doma, aby si zvykla, žiaľ...Páčil sa jej, mala ho rada, ale zároveň sa ho aj bála, nepoznala ho a absolútne nevedela zvládnuť. Na vodítku ju ťahal tak, že myslela, že sa nenaje, prechádzky sa pre ňu stali neznesiteľné a mala z nich pomaly fóbiu. A chudák pes bol mimo z toho, keď bol dlhý čas so mnou a potom ma videl každé 2 týždne odchádzať a znova prichádzať. Musel mať z toho v hlavičke zmätok...
Neostalo mi nič iné, ako ho dať ďalšiemu človeku:bratovmu kamarátovi, ktorý sľuboval aj nemožné, vyzeralo to, že má psa rád. Darovala som mu ho, nedokázala som ho predať. Odvtedy som o ňom nechcela nič počuť, bolo pre mňa nepredstaviteľné, že môj pes už nie je môj...Ale opäť zasiahol ,,niekto´´ a ja som sa dozvedela, že ten chlapec môjho psíka predal, jednému chalanovi v našom činžiaku, čo ho zatvára do klietky a nestará sa o neho tak, ako by mal. Tak sa ho pokúšam dostať späť a dúfam, že sa mi to podarí. Neviem, čo bude potom, keďže ho ani teraz nemám kam dať, ale u toho, kde je teraz, zostať nemôže.
Pre mňa je toto všetko poučením...A vám by som chcela odkázať: pokiaľ ste si istí sami sebou a viete, že by ste svojho psa nikdy neopustili, skúste porozmýšľať nad tým, či aj človek, s ktorým žijete, je na tom rovnako a raz vás neprinúti sa svojho psieho miláčika vzdať, tak ako sa to stalo mne. Lebo vybrať si medzi dvoma milovanými stvoreniami je bez ujmy na zdraví nemožné.
BELKA
autor - Lenka Bystrianská
Na ten deň nikdy nezabudnem, ako vždy po škole som ťa vzala von. Vrtela si chvostom, skákala kade-tade a ja som ťa nemohla zapnúť na vodítko. Akoľutujem že som sa tým nechcela zaoberať a vzala ťa von bez neho. Cupkala si mi pri nohách, radostne poletovala, ňuchala stromy, trávu. Sadla som si na lavičku a pozorovala tvoje veselé šantenie. Zazvonil mi mobil, volala kamoška. Nachvíľu sme sa zakecali ako to baby vedie, doniesla si mi paličku ale povedala som ti aby si sa hrala sama. Odbehla si ďalej. Ja som stále telefonovala a smiala sa na vtipe, ktorý mi teraz príde strašne hlúpy. Bol to zlomok sekundy, nachvíľu som s teba spustila zrak a už som počula len tvoj slabý hlások. Napadol ťa pes - veľký, silný nemecký ovčiak bez majiteľa.
Hodila som mobil na zem a utekala za tebou, stále ťa držal. Bolo mi to jedno, chytila som ťa za tvoje malé telíčko a toho hlúpeho psa kopala dokým sa nepustil. Všetko mi vtedy bolo jedno, vedela som že som ťa sklamala. Kamarátka mi bola prednejšia ako ty. Kričala som, plakala ale tebe už nič nepomohlo. Ten veľký pes úplne rozmliaždil tvoje malé telíčko. Dúfam Belka, že si dlho netrpela, ver mi trpela som s tebou a možno ešte viac ako ty. Bola som strašne hlúpa keď som ťa nechala samú sa hrať na našom nebezpečnom sídlisku. Nikdy predtým som nemala psa - bola si moja prvá a vidíš ako to dopadlo. Dúfam že si už v psom nebíčku, určite si tam najkrajší psí anjelik. Vždy keď sa pozerám na hviezdy Beli, spomeniem si na teba. Na to ako si rada
počúvala Gwen Stefani - ja viem že si rozumela tomu o čom spievala. Nikdy nezabudnem ani na to ako si zničila moje obľúbené CD-čko, moje botasky.
Nezabudnem na nič, prosím odpusť mi ! Už radšej nič nepíšem, ani nemôžem... cez slzy.
PS. - Beli, vždy mi ťa bude pripomínať rozbitý mobil ktorý som pri tvojej "záchrane" hodila na zem...
Čo dokáže ľudská bezcitnosť
Buster bol nájdený v Barci v Košiciach. Mal na sebe obojok, ktorý mal vrastený do krku a na obojku mal zlomenú karabínu. Má približne 3-4 roky.
Myslím, že bližší komentár nasledujúce fotografie nepotrebujú.
|
|
BUSTER
autor - Katka Mačatkovie
Nikto nevie, odkiaľ prišiel. Za vôňou jedla sa pristavil na salaši v Barci, čo mu zachránilo život. Statný nemecký ovčiak, trochu vychudnutí, priateľský. Na prví pohľad sa zdalo, že je všetko v poriadku. Až kým sa nálezcovia nepozreli bližšie. Strach a hrôza! Kovový obojok na hornej časti krku bol hlboko zarastený do kože a svalov. Okolie rany zahnisané, od muších lariev ho zachránilo len chladné počasie. Ten, kto pozerá Animal planet, vie, o čom hovoríme. Keby sa nebol odtrhol z reťaze a našiel pomoc, jeho osud by bol spečatený.
Bezradný nálezcovia zavolali svoju známu, o ktorej vedeli, že pomáha útulku a opusteným zvieratám. Ona zabezpečila vyzdvihnutie psa a jeho odvoz k veterinárovi. Pes bol uspatý a obojok odstránený. Následne sa veterinár pustil do čistenia rany. Zašiť ju zatiaľ nebolo možné. Pes dostal antibiotiká, lieky proti bolesti a bol objednaný na ďalšie ošetrenie.
Keďže potreboval osobitnú starostlivosť, bol umiestnený v kanceláriách firmy, kde sa okamžite stal miláčikom všetkých zamestnancov. Dostal meno Buster. Pri ďalšom ošetrení bolo odstránené odumreté tkanivo, rana opäť vyčistená a zašitá so zavedením drénu. Neskôr bol odstránený aj drén a vybraté stehy.
A Busterovi sa zmenil život na nepoznanie. Za prvý týždeň svojej rekonvalescencie pribral päť kíl. Žil v teplúčku, rozmaznávaný všetkými ľuďmi naokolo. Za starostlivosť sa denne odvďačoval svojou milou povahou.
Dúfajme, že sa mu podarí nájsť dobrého majiteľa, u ktorého bude môcť zabudnúť na zlé časy.
|
|
 |
 |
|

|
|
Kontakt - 0907 307 351 |
Môj milovaný Bleky
autor - neznámy
Môj milovaný Bleky,
neviem čo Ti napísať, alebo ako vyjadriť smútok, ktorý cítim nad Tvojou smrťou.
Ani nevieš ako veľmi nám chýbaš. Ráno, keď sa zobúdzame, čakával si vždy pri dverách, nevedel si sa dočkať, kedy sa už konečne otvoria a ty sa s nami zvítaš.
Je tu bez Teba zvláštne prázdno, už nemáme ísť za kým von, len tak pohrať sa, potešiť svoju dušu. Bol si naším slniečkom, ktoré odrazu prestalo svietiť. Tvoj život bol veľmi krátky, žil si iba štyri roky. Pre nás to bola neuveriteľne krásna chvíľa, vďaka Tebe sme lepší v cítení, v myslení, otvoril si nám srdiečka a za to sme Ti neuveriteľne vďační.
Aj keď si bol často chorý, mal si aj autonehodu, stále Ťa čosi držalo pri živote... Až do chvíle, keď si náhle prestal jesť a bol si smutný a zo dňa na deň si sa nám začal strácať pred očami.
Viezli sme ťa k veterinárovi s nádejou, že bude všetko v poriadku.
Nikdy nezabudnem na krutú diagnózu, ktorú veterinár vyslovil. Aj cez všetku snahu už nebola šanca Ťa zachrániť. Svoj boj o život si prehral.
Prišlo to tak náhle a my sa s tým nedokážeme zmieriť. Vždy si bol a navždy budeš náš najvernejší priateľ.
Zbohom Blekinko.
Kde sa podela láska a cit?
autor - Patrícia Šebestová
V jeden horúci júlový deň prišiel na obecný úrad žiak školy Jana Lipského v Trenčianských Stankoviec (Trenčín)-chlapec a s vyplašeným výrazom v očiach oznámil, že pred dverami spoločenského domu leží poranený psík. Bolo to šteniatko farby dozrievajúceho obilia, s bielymi labkami a nesmierne oddanými očami.
Pani, ktorá miluje zvieratá a rozumie najmä psíkom, mu ošetrila rany, ktoré boli spôsobené horiacou cigaretou... Na psíkovi bolo vidieť i z jeho správania - že bol týraný a v poslednej dobe nezažil nič dobré, preto bol nesmierne vďačný za milé slovo, za trochu polievky a kúsok chleba.
Vďaku vyjadroval poskakovaním, vrtením chvostíka. Znova začal veriť ľuďom. Svoj nový domov si začal budovať pri spoločenskom dome na mieste, kde dostal najesť, kde sa po dlhej dobe mohol vyspať a kde tušil bezpečie a pokoj. Tento bol však len relatívny.
V podvečerných hodinách sa tu začali schádzať deti a miesto toho, aby kopali do lopty, kopali do bezbranného šteniatka, ktoré išlo za nimi vo viere, že ho obdaria pohladením, pekným slovom. Opak bol pravdou. Na svoju dôverčivosť kruto doplatilo. Opäť pocítilo, že človek vie byť veľmi, veľmi krutý. Z posledných síl sa dovlieklo tam, kde mu aspoň chvíľu bolo dobre. A tak sme ho ráno, v posledný deň školského roku opäť našli skrúteného pred dverami spoločenského domu - tentokrát už bez známok života.
Je to veľmi smutné, že to boli práve deti, ktoré mu dopomohli na druhý svet a to takýmto obzvlášť krutým spôsobom. Kde sa v nich vzalo toľko bezcitnosti, agresivity a zloby? Veď to boli deti vo veku 8-12 rokov...
Malému zatúlanému šteniatku, ktoré hľadalo lásku tu na zemi medzi ľuďmi je už teraz dobre tam niekde v psom nebíčku, kde už nikdy nepocíti bolesť od horúcich cigariet, bezohľadných kopancov a bezcitnosti od nás - ľudí...
Právo na život
"Tento pes je kandidát na utratenie, ak by to však niekto chcel skúsiť a dať mu šancu.... "
11 mesačný nemecký ovčiak, s PP, s ťažkou dyspláziou, rtg nemá robené, ale vysoký stupeň dysplázie bol zistený (okrem iných problémov) aj u jeho súrodencov, údajne ma problémy s obličkami (ale to je len "odhad"), je strašne chudý, čo mu určite neprospieva...
Viem, že z fotiek je ťažké posúdiť, ako na tom ten pes je. Ja som ho videla dnes, je to kostrička obtiahnutá kožou a chlpami so smutným pohľadom, (ale nevyzerá ako by nechcel žiť, skôr si myslím, že by chcel, aby ho niekto mal rád). Keď nechodi, tak si hneď sadá a ľahá.
Neviem, aký dlhý život má ešte pred sebou, či to bude rok, dva alebo 10, ale....ako hovorí jedno čínske prislovie: "Keď je cesta krásna, nezáleží na tom, či je dlhá, alebo krátka."
Netuším, aky zlý tento stav je a ako by sa zlepšil, keby sa mu niekto poriadne venoval. Nemôžem nič dopredu zaručiť.....
"Náš veterinár povedal: „Má smysl o zvíře bojovat, pokud je jeho život alespoň trošku kvalitní. Pokud v tom životě převládá utrpení, nemá smysl to prodlužovat."
A ja si myslím, že tento pes si ešte zaslúži šancu !!!
Pes by potreboval súrne umiestniť k niekomu skúsenému, aby sa zotavil a vykŕmil (aspoň dočasne)
Lokalita: Košice
Kontakt: 0905 807 938

Príbeh o útulku
autor - Klaudia Procházková
Milý milovníci zvieratiek
Chcela by som Vám napísať svoj príbeh.
Mala som fenku, kríženca jazvečíka s jakterierom. Bola to môj miláčik, mala už 6 rokov, ale jedného dňa zostala tehotná. Bohužiaľ sa to pre ňu skončilo veľmi zle. Šteniatka v nej uhynuli, pretože boli veľké. Nepomohol ani cisársky rez. (za opateru vďačím pánovi doktorovi Pašekovi s Trnavskej kliniky). Bohužiaľ moja Astuška mi uhynula. Nebolo mi ľahko a rodičia chceli aby sme si zaobstarali nové šteniatko. Ja som chcela iba presne také isté ako bola moja Asta.
Podala som si inzerát a jedna milá pani mi poslala Vašu adresu. Pozerala som si psíkov a náhodou som naďabila na stránku Trnavského útulku. Pomyslela som si ako dobre mám to kúsok pôjdem sa tam pozrieť, ale tu sa začali problémy.
Prvý krát som tam bola s otcom, bolo asi pol dvanástej. Dvere útulku boli zatvorené, na otváracích hodinách stalo od 8:00 do 12:00 a potom od 14:30 do 17:00. Boli sme síce v termíne, nikto však neotváral ani po búchaní, tak sme sa pobrali preč. Prvý pokus neúspešný. Druhý krát som tam bola s mamou asi o 10:00 to nám otvoril nejaký mladší pán a poslal nás preč s tým, že psíci žerú a máme prísť o hodinu a pol. Nebývam priamo v Trnave a čakať pred útulkom som tiež nemohla. Tak som aj po druhý krát odišla bez úspechu.
Tretí krát som to pre istotu skúsila sama. Keď mi nikto o 16:00 opäť neotváral, rozhodla som sa že sa na ten zázrak pozriem aspoň cez plot. Prichytila ma opatrovateľka útulku. A dosť nepríjemným tónom sa ma spýtala, čo tu chcem. Tak som jej nato, rada by som si adoptovala psíka, ale ona ani počuť, vraj majú zatvorené a nemám snoriť okolo plotu lebo psov to dráždi. Po tretí krát nič.
Neuveríte mi, ale bola som tam aj 4 krát. Opäť s mamou. Neboli sme tam sami, s nami tam prišiel aj mladý manželský pár. Kým sme čakali, než nám opäť niekto otvorí, dozvedeli sme sa, že oni sú tam už po druhý krát.
Dvere otvorila naša opatrovateľka. Hysterickejšiu ženskú som ešte nevidela, a začala kričať, že oni sú tam iba po obede a do obeda iba v prípade záujmu, aj to iba po telefonickom dohodnutí. Keď sme sa hájili tým, že na dverách majú napísané niečo úplne iné, tak nám odvrkla, že nebude pre každého debila písať zvlášť otváracie hodiny. Na to jej ten pán, čo tam stál snami povedal, nech si z nich navarí guláš, keď ich nechcú dávať k ľuďom do rodín a odišiel. Tak ako aj ja s mamou.
Takýto zážitok mám ja s útulkom. Mali by ste chuť ešte si adoptovať psíka?
Neviem ako to v útulkoch funguje, ale myslím, že sú od toho, aby pomáhali opusteným psíkom nájsť domov a nie odrádzať záujemcov.
Nechcem nikomu robiť problémy, ale ak je niekto kompetentný mal by sa na náš útulok v Trnave pozrieť. Myslím, že útulok, ktorý pozbiera zopár psov a drží ich v klietkach je zbytočný.
Týraní psíci z KS Trebišova
Autor - Ivana Štefančík
Možno ste postrehli informáciu na fóre Psia duša o 4 týraných psíkoch, ktorí sa dostali do KS Trebišov vo veľmi zlom stave. Potrebovali urýchlene operáciu. Prinášame Vám o nich príbehy:
Traja psíkovia s reťazami
Deň ako ostatné. Ničím výnimočný ani špeciálny. Svet ide svojim tempom. Aj v Trebišove. Rutinný odchyt túlavých psov v rómskej osade. Odchytová služba prišla splnila si povinnosť a v aute ležalo 6 psov. Odchytili ich fúkačkou pretože boli múdri a vedeli, že ľudská ruka nehladí. Šesť psov. Šesť párov vydesených očí čakajúcich ďalší uder.
Pri prehliadke sa zistilo, že psici nie sú ako ostatný. Že traja s nich majú do krku vrastený reťaz, ktorí vyžaduje chirurgické ošetrenie rany. Ako sa to mohlo stať? Ako niekto mohol dopustiť také nekonečne dlhé utrpenie? Jednoducho.
Niekto donesie nádherné roztomilé šteniatko deti sa sním hrajú a namiesto obojku má šteniatko okolo krku drôt, alebo reťaz. Šteniatko sa teší, deti sa tešia a všetko je nádherné. Ale šteniatko rastie a deti majú stále menej a menej času a potom príde nové šteniatko. A väčší psíček ostáva sám. Nik sa oň nestará. On rastie a drôt na krku tlačí čoraz viac. Zle sa mu dýcha a prehĺta. Drôt sa každým dňom viac a viac zarezáva do kože. A neznesiteľne bolí. O pár týždňov je bolesť neznesiteľná. Drôty sú hlboko zarezané vo svalstve. Hrdzavejú pri kontakte s krvou. A psík trpí. Má neznesiteľné bolesti. Nastupuje infekcia. Psík spáva v špine a blate pretože nemá teplučké miestečko. Potravu si hľadá na smetisku, ale je slabý a vyčerpaný infekciou a vysokou horúčkou. Ľudia a deti už nie sú milí. Majú preň iba kopance. A psík ticho trpí. Drôt je hlboko zarezaný a čím viac psík rastie, tým hlbšie sa mu zarezáva. V rozďavených ranách na krku je vidieť cievy a hrtan. Keby bolo teplejšie psici by nemali nádej. Všade prítomné muchy by do hlbokých rán nakládli larvy a osud psíka by bol spečatený. Našťastie sa psíkom včas dostalo ošetrenia. Prekonali náročnú operáciu. Sú ubolený, ale majú neskutočnú chuť žiť a ľúbiť. Tešia sa každému slovu a pohladeniu. Sú traja. Prvá dáma kríženka nemeckého ovčiaka Kelly má asi 3 – 4 roky, drôt má v krku pravdepodobne už niekoľko rokov, pretože je to staršia sučka a už niekoľko rokov nenarástla. Viete si to predstaviť roky bolesti a utrpenia, ktoré Kelly prežila? A napriek tomu nezatrpkla. Vrastený drôt jej spôsobil ranu zasahujúcu vyše 90% krku. Obnažené tepny a hrtan hovoria o neskutočných mukách.
Maxik je asi ročný veselý kríženček krémovej farby. Je to stredne veľký šašo jašo, ktorého utrpenie nepoznamenalo na povahe. Keď konečne spoznal teplo náručia a vľúdne slovo nevie sa ho nabažiť. Nájde sa niekto kto mu poskytne lásku a pomoc akú si zaslúži?
Ajko je najmladší a najmenší člen našej trojice. Má šesť mesiacov a asi 7 kg. Okrem rany na krku, ktorú má už takmer zahojenú má rozsiahle rany na zadočku a chrbte spôsobené asi iným psom. Život na smetisku v romskej osade je ustavičným bojom o život. Prežijú len tí najsilnejší. Ajko je psychicky traumatizovaný. Prežil neskutočné muky. Potrebuje aspoň dočasne domov u človeka, ktorí by ho zahrnul láskou a pomohol zabudnúť. Nie ste to práve Vy?
Ajko
Maxo
Kelly
Krištofko
Nemám meno. Nemám domov, ani pána ktorého by som miloval a slúžil mu. Som iba pes. Pre niekoho je to málo a môj život preň nemá cenu, ale je to jediné čo mám.
Kedysi som bol malilinké bábätko, maminka ma ľúbila a starala sa ale, sama toho veľa nezmohla. Narodil som sa v rómskej osade a moje prvé kroky viedli k smetisku, kde sme si z maminkou hľadali potravu. Bolo jej málo a navyše sme tam neboli sami. Bolo tam veľa iných psíkov s rovnakým osudom. Vyhladované, špinavé a choré tvori podobné nám. Ale rástol som zo dňa na deň, hoci potravy bolo žalostne málo. Ale postupne sa zo mňa stal krásny veľký pes. Musel som sa naučiť prežiť. Byť chytrejší a silnejší ako ostatný, vedieť sa uhýbať kopancom a zlým ľuďom.
Hoci bol život ťažký mal som z neho radosť. Všetky city môjho malého srdiečka, ktoré boli určené tebe pane som venoval teplému slniečku a čakal som na deň kedy prídeš.
Až raz...namiesto teba prišiel úder. Ťažká lopata alebo palica v rukách zlého človeka dopadla na moju hlavu. Zrazu som pocítil obrovskú bolesť. Svet sa mi zatočil a krutá bolesť ma úplne ochromila. Strašne som trpel. Rany ktoré mi úder spôsobil neznesiteľné boleli. Úder mi zlomil čeľusť, kosti a zuby uchytené na koži mi trčali v papuľke. Nemohol som jesť. Trápil ma hlad a obnažené nervy v papuľke mi nedovoľovali hýbať jazykom a a poriadne prehĺtať. Žil som takto dlho, celé týždne rany na papuľke sa mi z vonku zahojili v jazvy, ale zvnútra to bola jedna rozdrásaná rana bez nádeje že sa zahojí. Veľmi som schudol pretože som nemohol jesť. Moje nohy boli čoraz slabšie. Až raz v jeden studený deň keď som sa s posledných síl túlal v osade som pocítil štipnutie. Nohy sa mi podlomili a stratil som vedomie. Prebral som sa až na zvláštnom mieste plnom pachov, a štekotu. Dlhé dni som sedel zalezený v búde. Nemohol som jesť. Iba som strašne trpel a čakal na milosrdné vyslobodenie.
Až raz prišla nádej. Skontrolovali ma a prezreli mi aj zúbky. Tešil som sa, že ma hladia a vravia no ty si krásny nájdeme ti dobrú rodinu. Neviem čo je to rodina, ani čo je dobrá, ale teta mala milý hlas a jemne ma hladila. Doteraz ma iba bili a kopali. Konečne som spoznal aj lásku a pozornosť. Už som nebol obyčajný pes. dostal som meno. Volám sa Krištof, ale otočím sa na každé vľúdne slovo.
Keďže vpredu mi trčali obnažené korene zubov, teta povedala že ideme operovať. Znovu ma pichla včielka a zaspal som. Počas operácie sa ukázalo, že rozsah mojich zranení je obrovský. Dlho , veľmi dlhom som spal na operačnom stole zatiaľ čo ma teta a ujo doktor rezali ťahali zúbky a šili. Museli mi odstrániť všetky zúbky na pravej strane hornej čeľuste spolu s kusom kosti. Rovnako ako aj zúbky vpredu. Papuľku mám plnú stehov. Teraz spinkám, ale keď sa o pár hodín prebudím viem, že to bude bolieť. Doktor mi dal veľa injekcií, aby ma to nebolelo a rýchlo som sa uzdravil.
Ale stále trpím, bolesťou a smútkom, pretože hoci bojujem môj boj zďaleka nie je u konca. Ešte musím nájsť teba pane. Aby som ťa mohol ľúbiť, chrániť a počúvať tvoje slová. Verím, že aj ty ma hľadáš. Čakám ťa.
Psík Krištof je kríženec nemeckého ovčiaka. JE stredne veľký má okolo 20kg. Je to strašne vďačné hoci ubolené slniečko. Momentálne čaká svojho milovaného pána v trebišovskej karanténnej stanici.

|

|
23. apríla 2008 - Krištofko už má nový domov
|
Natividad – pes, ktorého zabili hladom a smädom v mene umenia
Milión podpisov proti krutosti Vargasa Habacuca.
Vargas Habacuc je Kostaričan, ktorý o sebe tvrdí, že je umelcom. V auguste uskutočnil výstavu v Manague, na ktorej priviazal psa o stenu a nechal ho zdochnúť od hladu.
Približne milión podpisov z Nemecka, Španielska, Argentíny, Brazílie a Spojených štátov, okrem iných krajín, žiada zákaz účasti tohto kostarického umelca, Guillerma Vargasa, na Stredoamerickom bienále umenia, ktoré sa uskutoční v novembri v honduraskom meste Tegucigalpa. Guillermo Vargas Habacuc je kostaričan, ktorý tvrdí, že je umelcom. V auguste usporiadal výstavu v jednej galérii v Manague, kde nechal psa priviazaného o stenu zdochnúť od hladu. Podľa neho je tento sadistický, barbarský a hlúpy čin umeleckým prejavom. Táto správa sa mi dnes dostala do rúk prostredníctvom medzinárodnej zbierky podpisov, ktorá má za cieľ zabrániť, aby sa tento mäsiar zúčastnil na Stredoamerickom bienále v Hondurase. Habacucovo obludné dielo znovuotvorilo diskusiu o hraniciach umenia, alebo o tom, ako sa pod zámienkou, že ide o umelecký prejav, môže diať celý rad zločinov, ktoré sa v skutočnosti iba snažia pritiahnuť pozornosť a sú len obyčajným patalogickým narcisizmom.
Pred dvomi rokmi, jedna výstava v Múzeu kráľovnej Sofie v Madride, predviedla paťdesiattriminútové video, na ktorom bolo vidieť ubitie kravy, no najhoršie bolo, že Rada kritikov audiovizuálneho umenia urobila vyhlásenie na obranu "kreatívnej slobody".
Aké smutné, že práve tí, čo by sa mali zamýšľať nad umením, nad jeho zmyslom a jeho morálnymi hranicami, rezignovali na zdravý rozum a uprednostnili korporativizmus a klišé. Ale čo dočerta je tvorivá sloboda? Zdá sa vám kreatívne vyhladovať psa na smrť?
A teda, prečo neurobiť umenie napríklad z týrania dieťaťa. Neodkrýva trápenie dieťaťa počas mnohých hodín veľmi kreatívnym spôsobom referenčný substrát archetypálneho strachu a ďalších podobných nezmyslov? V Habacucovom prípade vyvstáva ešte jedna základná otázka, jedna z hraníc zdvorilosti v 21. storočí: pochopenie našej organickej kontinuity so zvyškom zvierat a istota, že nebudeme schopní rešpektovať nás samých ak nerešpektujeme ostatné živé bytosti rovnako, ako po Francúzskej revolúcii, sa bolo treba naučiť, že sloboda človeka sa dá dosiahnuť iba vtedy, ak sa bude vzťahovať aj na ženy.
Rosa Montero, španielska novinárka a spisovateľka
19-3-2008
zdroj: IBERARTE
preklad - p. Jarmilka Novodomská
Pani Jarmilka (MIC) nám pomohla napísať protest:
Znenie:
Protesta
Queremos manifestarles que estamos totalmente en contra de la tortura de los animales y sometimiento de los animales a tal tortura. Estamos seriamente preocupados por el caso del perro Natividad que murió de hambre directamente en la exposición del "artista" Guillermo Vargas Habacuc. Tal trato no tiene nada que ver con el arte y es intolerable que tal artista represente el arte en cualquier país del mundo. La crueldad humana no tiene nada en común con el arte y tenemos esperanza, de que no se vuelva a repetir. El arte debe dedicarse al cultivo del bien y no a lo contrario.
Preklad
Vec: protest
Sme zásadne proti týraniu zvierat a vystavovaniu zvierat utrpeniu. Veľmi nás znepokojil a pobúril prípad psa Natividad, ktorý zomrel priamo na výstave "umelca" z Kostariky Guillerma Vargasa Habacuca, ktorý na výstave prezentoval smrť psa vyhladovaním a vystavoval ho na svojej výstave medzi exponátmi. Takéto zaobchádzanie nemá nič spoločné s umením a je neprípustné, aby takýto umelec prezentoval umenie v ktorejkoľvek krajine. Ľudská krutosť nemá nič spoločné s umením a dúfame, že takéto niečo nebudete viac opakovať. Umenie má u ľudí pestovať dobro a nie naopak.
Tento protest budeme posielať spoločne. Prosím každého kto chce protest podporiť, aby nám napísal mailom na psiadusa@psiadusa.sk svoje meno + priezvisko
Ďakujeme.
Příběh hluché Sárinky
autor - Habba
Někdy v Lednu jsem byla na cvičáku a zaujala mě krásná cvičící kříženka. Zeptala jsem se na ní vycvikáře Pavla a dozvěděla jsem se, že Sárinka je hluchá. Vůbec to nebylo poznat. Napadlo mě, že by to byl zajímavý článek, který by mohl pomoci, aby se lidi nebáli handicapovaných pejsků.
Sehnala jsem kontakt na páníčka hluché Sárinky a požádala ho o článek. A Jirka Haberle ho napsal. Článek dokonce vyšel i v časopise Planeta zvířat a v Květnu by mělo o výcviku Sárinky vyjít v Psích sporech.
A zde již článek od autora a majitele Sáry Jirky Habby:
Malý Velký pes
Venku prší a já z pohodlnosti odložil vycházku se svým psem, který na mě při odchodu hodil několik vyčítavých pohledů, vztekle odběhl k oknu, kde jsem za zamlženým sklem viděl jak vzdorně štěká a zřejmě mě častuje v psí řeči výrazy, které bych slyšet asi nechtěl. Přemýšlím o tom, a ne poprvé, mám výčitky svědomí jak sobecky a lhostejně jsem se vůči Sáře zachoval. Odpoledne se to pokusím napravit dlouhou procházkou na zablácených cestách přilehlých polí, kde se řádně vylítá a snad večer po večeři spokojeně usne u televize, nebo u dcerky a na ranní příkoří zapomene.
Myslím, že podobné výčitky zažil snad každý člověk, který má jakýsi vztah ke zvířatům. Jsou však mezi námi i lidé, kteří tento vztah, nazývejme ho láskou, nemají, nebo jim prostě životní osud neumožní, aby se o svého čtyřnohého přítele dále starali tak, jak měli plánováno. Ať už je to tragická událost nebo „jen“ stáří. To koneckonců může potkat každého z nás bez výjimky. Výsledek je takový, že se takto dotčená zvířata ocitají v lepším případě v útulcích, jiná končí u silnice, v lese nebo přivázána kdesi, kde se pomalu jejich osud naplňuje, aniž by vlastně chápala, co se stalo a proč u nich najednou jejich pán není. Jsou však i případy, kdy je pes (a nejen on) najednou nechtěným. Nechtěným bez důvodu, prostě jen tak z rozmaru člověka. Příčina vedoucí k rozhodnutí zbavit se „přítěže“ může být i povahová nebo fyzická „vada“ získaná během života, anebo prostě vrozená. Takové zvíře se pak pro některé jedince stává opravdovou přítěží, jelikož teď už mu nestačí dát misku s jídlem a jednou denně s ním jít na pět minut před panelák, nebo ho pustit na zahradu. Nyní vyžaduje trochu více péče, už se s ním nemůžu chlubit kamarádům, jak ostrého pita, nebo jak překrásnou pudlici mám a jak drahá byla. Nyní platí více než kdykoliv jindy, že v nouzi poznáš přítele. Přítele, který dokáže překousnout počáteční zvýšenou péči a drobná úskalí, jenž péče o starého, nemocného, nebo postiženého psa přináší. Myslím, že spousta z nás by dokázala najít připodobnění i v životě lidském a ono se to opravdu výrazně neliší…
Potkalo mě cosi podobného, něco s čím jsem nepočítal a přesto, s odstupem času, můžu neskromně říct, že jsem to zvládnul a věřte mi – stojí to za to. Získal jsem neuvěřitelně oddaného přítele, který mi dává mnohem víc než kdy já dokážu dát jemu. Ukazuje mi jak se radovat z maličkostí, jak užívat života a život bez Sáry si dnes již nedokážu zřetelně představit, i když čas od času je to lump, jako každý jiný, ať už psí nebo člověčí kamarád a tak to má být. Tento příběh je příběhem psa, který i přes svůj vrozený handicap, dokáže žít plnohodnotný psí život - život, jak doufám plný radosti, her, zábavy a lásky.
Sára je hluchá. Je hluchá od narození a není výjimkou, že mě lidi na procházkách nebo na cvičáku pokládají „kontrolní“ otázku: „Ona je opravdu hluchá?“ Nebo: „Jako je hluchá úplně, nebo jen špatně slyší?“ Moje odpověď je pak: „ Ano, opravdu je úplně hluchá..“ Současně mě zalije pocit pýchy, jak úžasnou psí kamarádku mám. Je to pocit, který tisíckrát převáží pocit z toho, že budu kamarádům předvádět sice drahého, ale nevychovaného psa. Je to pocit, který se těžko popisuje, a který bych přál zažít každému, kdo jen malinko projeví zájem a jehož lidskost převáží nad pohodlím a materiální stránkou.
Nebýval jsem pejskař a o výcviku psů jsem neměl ani zdání a dodnes mam veliké mezery, co se výchovy psa týče. Nejsem žádný kynolog - odborník, jsem jen obyčejný člověk, který si vzal štěňátko z útulku, protože jsem odmalička se psem a kočkou vyrůstal a prostě život bez psa by mi připadal trošku neúplný. Sára byl případ odloženého nechtěného dvouměsíčního pejska, který čekal svého osudu přivázaný v Kladně u popelnic, odkud se dostal do útulku Bouchalka. To, že je Sára hluchá, jsme s manželkou zjistili zhruba týden po té, co jsme Sáru přivezli domů. Podezření v nás vyvolala situace, kdy Sárina spala na gauči (kde jinde, že?) a Linda upustila cosi v její těsné blízkosti. Očekávaná reakce psa se však nekonala… Následně jsme zkoušeli tleskat, volat z různých úhlů a stále nic. Následovalo audiometrické vyšetření, které naše obavy potvrdilo. Diagnóza – oboustranná úplná hluchota. Polkl jsem, podíval se do tázavých očí veterináře a ten dotaz jsem cítil, aniž by byl vysloven. Poděkoval jsem, Sáru naložil do auta a pomalu jsem se vracel domů. Následující dny byly pro nás, jako pro normální smrtelníky těžké. Neměli jsme představu, jak se k takovému pejskovi chovat, do jaké míry je hluchota závažná, jaký bude jeho případný další život? Otázek, kterých jsme si položili, bylo spoustu - ano, na zvážení bylo i štěňátko nechat utratit, ale neudělali jsme to. Namísto toho jsem si sedl k počítači a zkoušel najít informace o výchově, životě a starostech hluchých psů, poštu rozesílal, kam se jen dalo, abych se dopídil alespoň nějakých informací. Z toho, co se mi vrátilo zpět, jsem postupně nabýval dojmu, že hluchota je možná jedno z nejzávažnějších postižení, které psa může potkat. Takto postižený pes nemá šanci na normální život, bude lekavý, stresovaný, nevychovatelný, jeho život se omezí na život na vodítku, nebo na uzavřené zahradě – bude mít ze života peklo a spolu s ním i my a dříve nebo později ho stejně srazí auto, nebo ve stresu uteče. Tak s takovou vizí jsem se propracoval až na internetový chat, kde jsem potkal, dnes již kamarády, kteří mě nakontaktovali na výcvikáře kynologického spolku v Hostivaři. Zavolal jsem a s Pavlem dohodl první schůzku. A zde začíná příběh hluchého psa, který překročil svůj stín.
První schůzka v psí škole se konala asi ve dvou a půl měsících Sárinčina života, kde se Pavel na Sáru podíval a dal první rady, jak z pejska vychovat „závisláka“. Na základě jeho rad jsme Sáru všude brali s sebou a zaměstnání nebylo výjimkou. Zde nejednou ozdobila koberec efektně vytvořenou loužičkou, jelikož tak rychlé nohy, abych ji stihl po probuzení vynést ven, jsem neměl. S Pavlem jsme se domluvili zpočátku na individuálním výcviku, kdy se věnoval pouze Sáře, předváděl mi, jak ji chválit, trestat, jak učit a trénovat přivolání a povel „sedni“, „lehni“. Doma jsme se pak snažili rady aplikovat v praxi a po chvilkách trénovali. Pamlsek byl nezbytnou součástí a místo hlasového povelu jsme používali posunek rukou. Ráno a odpoledne je pak čas, kdy se chodí na procházky. Ze začátku byla Sára rozverné veselé štěňátko, které cupitalo v trávě, honilo hmyz a vůbec se chovalo tak, jak se správné štěňátko chovat má. Lumpačilo, poznávalo a užívalo života. Na procházkách jsem Sárinku volně pouštěl a trénovali jsme přivolání. Důležitý byl častý vizuální kontakt, který se pravděpodobně naučit nedá, nicméně byl tak nějak přirozený, možná jsme ho zdůrazňovali tím, že v momentě, kdy se Sára otočila, jsme dělali hlouposti, klekali si, lehali si na zem, a když se zájmem přiběhla, byla pochválena a odměněna pamlskem. Jak čas plynul, naše obavy se pomalu rozplývaly a my získávali jistotu, že „to“ půjde. Po měsíci už Sára začala vnímat a rozumět posuňkové řeči a zvládá povel „sedni“ na pamlsek. Na chodníku chodila na vodítku a na poli, nebo v místech, kde nehrozilo žádné bezprostřední nebezpečí, jsme ji volně pouštěli, což dodnes využívá jako možnost vykoupat se v potoce, prohnat sem tam nějakého zajíce nebo koroptev. Po dvou měsících od první návštěvy cvičáku už Sára uměla „sedni“, „lehni“ a překvapivě i povel „ke mně“.. Za pamlskem se hnala na ne zcela úplně jistých nožičkách nejen přes celou místnost, ale už i zahradu. Ohlasy od výcvikáře jsou pozitivní, což je více než skvělé. Povely na místě nebyly problémem. Sára se prostě koukala a vnímala. Hlavní úskalí bylo přivolání, které v jejím případě muselo být 110%. Důležité bylo, aby opravdu vnímala a často se otáčela tak, abychom měli čas ji kdykoliv přivolat. Na procházkách, když ignorovala přivolání, jsme se schovávali za stromy, auta, kontejnery, aby se naučila pánečky si hlídat. Nakonec, udivené pohledy okolojdoucích, když se člověk krčí za kontejnerem, jsou taky celkem zábava.
Ve čtyřech měsících uměla Sára posuňky signalizující základní povely, včetně přivolání a na cvičáku nastal čas, abychom se zapojili do běžného výcviku podobně starých kamarádů. Do této doby jsme cvičili individuálně bez přítomnosti jiných rušivých elementů. Každý jednotlivý povel je doprovázen jiným posuňkem rukou, nebo prstem. Koneckonců takto se cvičí i zdravá štěňátka a postupem času je posunek odbouráván a zůstává pouze hlasový povel. Zmiňuji to proto, že výcvik tohoto hluchého psa se nijak moc výrazně nelišil od standardního postupu. Ano, byl individuální a Sáře jsem se opravdu denně věnoval, co se výcviku týče, několik desítek minut. Nicméně, zbývala spousta volného času na hry, dovádění a lumpačení, jak Sáře, tak i mně. Samozřejmě nenabývejte dojmu, že každý povel byl 100% a přesný jako kolečko ze Švýcarských hodinek:-). Povely v jejím provedení nebyly přesné, jelikož měla tendenci sedat si a lehat tak, aby na mě dobře viděla, to znamená křivě. V tomto období jsme začali cvičit tedy i s ostatními psíky. Zpočátku byla Sára jak utržená ze řetězu, nicméně cvičila naprosto srovnatelně, jako stejně staří nebo starší kamarádi a nedá se napsat, že by zaostávala. V některých případech dokonce naopak. Ostatní štěňátka a psy zbožňovala a za hru s nimi by položila život, čili odvolání od hry bylo problém až do prvního hárání někdy v desátém měsíci. Zde nastává první problém hluchého psa – tedy problém má jeho pán. V momentě, kdy nejste dostatečně předvídaví, nebo rychlí a pes se vám rozeběhne, ať už honit zajíce, nebo si proste očmuchat jiného psa, logicky jej neodvoláte. Prostě počkáte, až se podívá a teprve poté následuje povel. Přiznám se, že do zmiňovaného desátého měsíce Sárina prostě čas od času zdrhla. Následuje omluva dotčeným lidem a pokud psa neodvoláte, trest. Jestliže se povede pejska odvolat, následuje veliká pochvala. Vzpomínám na momenty, kdy jsem prosil lidi, aby mi tu bestii chytili a já ji mohl včas potrestat. Nebo na chvíle, kdy jsem byl bílý vzteky a nemohl ji potrestat, protože nakonec přiběhla sama. Kolikrát jsem si říkal, že by vůbec nebylo od věci, aby dostala od nějakého psíka za vyučenou, aby si to pamatovala. Opět nic divného ani u slyšících psů, jen s tím rozdílem, že slyšícího psa „uřvete“.
Důležité je, aby byl na vás pes opravdu navázaný a při závodech s případným zajícem věděl, kde je míra. Sára dodnes při volném pobíhání zajíce prohání, nicméně uteče tak na sto metrů a sama se vrátí se skleslým výrazem, protože ví, že to pán moc v lásce nemá. Toto je moje pochybení a honění zajíců se dá odbourat například za pomoci stopovací šňůry – moje nedbalost. Stejně tak, každý, ať už hluchý, nebo zdravý psík brzy pochopí, že když je na volno (simulace volna na stopovací šňůře u Sáry nefungovala - věděla moc dobře, jak se věci mají), je velká náhoda, když ho pán potrestá. Chce to trpělivost. Na cvičáku postupně přidáváme povely „k noze“, „vpřed“ - to když se chystáme na kladinu, áčko nebo prolézt tunelem. Přidáváme i povel „zůstaň“ při odložení a štěkání na povel.
Během výcviku až do jejího prvního roku se již základní ovladatelnost neučila, ale pouze zdokonovala tak, aby byla připravena na první zkoušky. Mimo cvičák v té době již Sára chodila jak na vodítku u nohy, tak i bez vodítka a na poli zcela na volno, bez jakýchkoliv problémů, povel „místo“ v domácím prostředí je samozřejmostí. Přivolání platí dodnes vždy na první pokus. Na první dovolené v jejích 7 měsících už vůbec nepůsobila jako handicapovaný pes, naopak působila jako každé jiné odrůstající štěně, aniž by nezasvěcený člověk poznal, že se jedná o hluchého psa.
Každý pes na cvičáku brzy pochopí, že i když má volno, tak během chvíle následuje přivolání a tudíž „volno“ se stává novým povelem. Toto se samozřejmě stalo i nám, takže když dostala posuňkem povel volno, odmítala odejít. Přidali jsme proto nový cvik – revír. Z mého pohledu je to trošku podvod na rozhodčí při zkouškách, jelikož ona volno na cvičáku nemá, ale na druhou stranu si strašně ráda oběhne cokoliv je v dosahu, takže zde je potom i nutná troška míry načasování kdy, a ve kterém momentě dát povel ke mně tak, aby rozhodčí měl pocit, že byl pes přivolán:-). V reálu to pak vypadá tak, že pes dostane povel „revír“ přičemž hlasem říká „volnóó“ - psík běží na maketu, psovod dostane povel psa přivolat… Vyčká pár dalších vteřin, než se pes dostatečně přiblíží k maketě a vydá mocný hlasový povel, jen pro formu, „ke mně“. Pes dokončí oběhnutí makety a nadšeně se řítí k psovodovi s přesednutím. Většinou to bývá za 10 bodů:-)). Učení základní ovladatelnosti Sáry, tak jak je nezbytně nutná míra k tomu, aby pes byl bezproblémovým z hlediska ovladatelnosti v běžném životě, jsem dokončil 8 měsíců po jejím příchodu do naší rodiny.
Výcvik nás bavil a proto jsme pokračovali s novými kamarády a každá hodina je dodnes potěšením, jak pro pána, tak pro Sáru, na které je vidět radost, když může cvičit. Lehce po prvním roce jejího života jsme se s očekáváním přihlásili na první zkoušky ZZO a následně na ZOP. Výsledky zkoušek při počtu bodů 55 a 97 nejsou scénářem handicapovaného nezvladatelného psa.
Nevím, zda bych to na tomto místě měl zmiňovat, nicméně oba rozhodčí se nezávisle na sobě shodli na tom, že by nepoznali, že se jedná o neslyšícího psa. V tomto okamžiku jsem si prvně uvědomil, že nevlastním hluchého psa, ale mám naprosto normálního psa, takového jako má pan Novák od vedle, nebo pan Vomáčka, který ty zkoušky neudělal. Přihlásili jsme se i na zkoušky ZPU1, které jsme, pravda, neudělali. Zanedbal jsem se Sárou jak stopování, tak hlídání předmětu. Byla to čistě moje vina, jelikož jsem se Sárou začal hlídání trénovat asi měsíc před zkouškami a jak se ukázalo, Sára je povahou všechno, jen ne hlídač předmětů. Rozhodčí vyžadovala při hlídání akci psa, nikoliv jen štěkání (u Sáry ještě ke všemu hravé ňafání), takže tento cvik byl za minimální počet bodů. Druhou část zkoušek jsme pouze odchodili záměrně tak, aby Sára neprošla. Oba víme, že má na víc, než jen na to prolézt s odřenýma ušima. Na ZPU1 se chystáme letos. Ano někdo by si mohl říct, že těch zkoušek moc není a bude mít pravdu, je to bohužel dáno i povahou Sáry, která prostě nechápe obrany. Nechápe, proč by měla do něčeho kousat, na někoho bezdůvodně štěkat a ještě ho, nedej bože, honit. Stopy jsou tudíž naší další výzvou. Neskromně řečeno, Sára by byla schopna složit i první záchranářské zkoušky ZZZ. Dala by se naučit, aby štěkala a třeba i špatně kousala, ale ruku na srdce - nemělo by být cvičení jen užitečná zábava? Závěrem loňského roku jsme zkoušeli i dovednosti spojené s disciplínou Agility. Zde musím konstatovat, že Sára neumí chodit a tvrdohlavě to odmítala, po pravé straně těla, což je někdy nutností. Nicméně, škálu překážek od áčka přes skok daleký až po slalom zvládla a dle slov trenérky, kdyby nebyl páneček lenoch, mohlo by to být lepší.
O výcviku a vavřínech jsem, myslím, napsal už dost. Pro toho, koho by zajímalo každodenní soužití, budou určeny následující řádky. Sára se doma chová naprosto normálně. Není lekavá a o stresu se jí možná zdá, když spí vedle naší tříleté dcery, se kterou je ohromná kamarádka a pokud má tendence něco hlídat, tak je to právě ona. Dcera si může dovolit naprosto cokoliv bez sebemenších obav o její zdraví. S kočkou si hraje jako každý normální pes, který je na kočky zvyklý. Pokud je potřeba hlídání přes víkend, nebo během letecké dovolené, stará se příbuzenstvo bez jakýchkoliv problémů – stačí vzít do ruky tenisák a Sárinčin svět se dramaticky zúží, a i kdyby před ní poskakovalo třicet růžových zajíců, nehne se na krok. Pro ty, které by nebavilo po dokončení základní poslušnosti ve výcviku pokračovat, existuje mnoho dalších možností, jak se psem pracovat nebo si prostě jen užívat. V Sárinčiném případě je to láska k vodě a aport ve vodě nadšeně vítá, až mám někdy pocit, že by se raději utopila vyčerpáním, než by klacek nebo balonek ve vodě nechala. Další variantou je možnost účastí na různých výstavách kříženců – tzv. voříškiády. Několik jsme jich absolvovali bez toho, aniž by kdokoliv poznal, že se jedná o hluchého psa a na každé jsme minimálně získali vítěze kruhu, jednou i vítěze naší kategorie. Svědčí to o naplnění tragických scénářů, které jsem nastínil v úvodu? Její postižení s sebou nese i řadu výhod, jednou z nich je celkem zábavná hra na schovávanou v domácím prostředí, kdy stačí odejít z baráku a vrátit se, když pes spí. Rámus po příchodu můžete dělat dle libosti, (takže ani po návratu z restauračního zařízení nemusíte mít obavy, že psa vystresujete), nemusíte se ani přibližovat na kontaktní vzdálenost a máte tak tři minuty na to se někam dobře ukrýt. Pak už se jen bavíte tím, kdy se pes probudí a jak pře sně kopíruje vaši trasu po příchodu až na vaši pozici. Zatím jsem ještě nevyhrál:-) Dalšími výhodami jsou například ignorace střelby při odložení, otázku bujarých Silvestrů taky neřešíme, jekot tříleté dcery lítajíc s dětským smetákem po obýváku ji z klidu rozhodně nevyvede, nic si nedělá z toho, když na ní zařvu a samozřejmě, když na ní cizí lidé pohvizdují v hospodě či restauraci, ani se nehne… Když pak slyším, jak říkají: „Ten pes je snad hluchej..“ - jen se usmívám…
Pokud by mě někdo požádal, abych to shrnul, tak bych asi napsal, že mám psa, který cvičí na posuňky, na procházkách si nás hlídá a neutíká, je přítelem takovým, jakým má správný pes být. Jsem rád, že máme Sáru a to jaká je, není moje zásluha, není to ani zásluha Sáry, která umí rozdávat radost a lásku plnými tlapkami. Je to zásluha všech lidí, kteří se nám věnovali, kteří nad námi nemávli lhostejně rukou a neřekli: „Ten pes je ztracenej.“ Těm všem patří moje neskonalé díky, diky za to, že nám umožnili pochopit a uvědomit si, že možné je opravdu všechno.
Ano, mám hluchého psa a troufnu si tvrdit, že mám psa, který žije hodnotnější život, než polovina zdravých psů – a jakého psa máte vy?
Zdroj:www.psiadusa.sk
|
|
|